29 Mayıs 2024

Brooklyn Nets Mike D’Antoni ile Asistan Koç Olarak Anlaştı

Eylül ayında baş antrenörlük görevine Steve Nash’i getiren Brooklyn Nets, Mike D’Antoni’yi asistan koçluğa getirdi. Brooklyn Nets’in twitter üzerinden duyurduğu habere göre Mike D’Antoni ve Ime Udoka Steve Nash’in yeni yardımcıları olacak. Amare Stoudemeire ise oyuncu geliştirme asistanı olarak teknik kadroda görev alacak.

69 yaşındaki Mike D’Antoni NBA kariyerinde Denver Nuggets, Phoenix Suns, New York Knicks, Los Angeles Lakers ve Houston Rockets takımlarını çalıştırmıştı. Mike D’Antoni, özellikle Phoenix Suns ve Houston Rocktes dönemlerinde yönettiği takımlara oynattığı hücum basketboluyla dikkat çekmişti. Geçtiğimiz sezon Houston Rockets’in konferans yarı finallerinde Los Angeles Lakers’e 4-1 elenmesinin ardından görevi bırakan deneyimli antrenör Steve Nash ile tekrar bir araya geldi.    

Kariyerinin ilk koçluk deneyimini yaşayacak olan Steve Nash Mike D’Antoni ile beraber Phoenix Suns’ta oynarken 2005-2008 yılları arasında beraber çalışma fırsatı yakalamıştı. Mike D’Antoni’nin yönettiği Phoenix Suns Steve Nash’in takıma katılmasıyla birlikte o dönemde NBA’in en iyi hücum takımları arasında yer almış ve 2005 ve 2006 yıllarında konferans finali oynamıştı. Steve Nash bu dönemde sergilediği üstün grafikle 2005 ve 2006 sezonlarında MVP ödülünün sahibi olmuştu.

Mike D’Antoni’nin çalıştırdığı takımlar ofansif verimlilikte sergiledikleri üstün başarıyla dikkat çekti. Mike D’Antoni, Phoenix Suns ile 2003-2008 yılları arasında yüksek tempo oyunuyla ligi kasıp kavurdu. Deneyimli antrenör Houston Rockets’in başında olduğu dönemde de benzer bir başarı sergiledi. Koçluk kariyerinde yıldız oyuncularla kurduğu iyi iletişimle bilinen D’Antoni kariyerinde hiçbir takımla konferans finallerinden daha ileriye gitmeyi başaramadı.