23 Mart 2023

Brooklyn Nets: Kısa Sezon Başlangıcı Analizi

Brooklyn Nets 2022-23 NBA sezonuna birçok sorunla beraber başladı. Geride kalan beş maçta sadece evlerinde Toronto Raptors karşısında kazanabildiler ve sezona 1-42’lük rekorla başlıyorlar.

Brooklyn Nets’in beş maçlık sezon karnesine göz atalım.

Sezonun ilk maçında New Orleans Pelicans karşısında evlerinde farklı kaybederken yaşadıkları size problemi belirleyici oldu. Ribauntlarda rakibe 61-39 yenilirken, ikinci şanslardan potalarında 39 sayı gördüler.

İkinci maçlarında Toronto Raptors’a karşı son çeyrekte Kyrie Irving’den gelen 13 sayılık katkı ve Kevin Durant’ın bitime 1.20 kala OG Anunoby’nin üzerinden bulduğu clutch üçlükle galibiyete uzandılar. Bu maçta da beş kısayla oynayan rakip karşısında transition savunmasında aksadılar. Pascal Siakam %71 saha içi isabetiyle 37 sayı, 12 ribaunt ve 11 asist üretti. Kevin Durant ise maçın kırılma anında kaydettiği isabetin dışında sadece 3 top kullandı.

Üçüncü Çeyreklerdeki Düşüş

Üçüncü maçta deplasmanda Grizzlies’a konuk oldukları mücadelede devreyi önce kapatmalarına karşın üçüncü çeyrekte oyundan düştükten sonra bir daha tam manasıyla toparlanamadılar. Ja Morant ve Desmond Bane ikilisi 38’şer sayı üreterek Grizzlies’ı galibiyete taşıdı. Kyrie Irving’in harika dördüncü çeyrek performansı çöpe giderken Kevin Durant yine son çeyrekte sorumluluk almaktan kaçtı ve sadece 2 top kullandı.

Dördüncü maçta, 2020-21 sezonun konferans yarı finallerinde yedi maç sonunda elendikleri eksik Milwaukee Bucks karşısında deplasmanda yine kabus gibi bir üçüncü çeyrekle kaybettiler. Giannis Antetokounmpo ikinci yarı boyunca Nets karşısında 34 sayı üreterek maçın kopmasında başrolü oynadı. Rakip karşısında yine ribauntlarda açık farkla geriye düştüler ve boyalı alanda dağıldılar. Durant bu kez son çeyrekte 7 top kullanırken sadece 2 isabet bulabildi ve 4 kez faul çizgisine gitti.

Beşinci maçlarında sezonun ilk back to back’inde evlerinde Dallas Mavericks’e karşı Kyrie Irving’in savunma gayretiyle oyunun içinde kalmayı başardılar. Yakın geçen maçın dördüncü çeyreğinde Nicolas Claxton’ı faul çizgisinden yaşadığı sorunlar yüzünden kullanamadılar. Durant bu kez 7 denemede 4 isabet bulurken Irving ile birlikte 23 sayı üretti. Fakat maçın son üç dakikalık bölümünde sadece transition hücumda smaç yapabildi ve elverişli üç şuttan sadece bir isabet çıkarabildi.

Simmons ve Durant

Ben Simmons bu takımın birçok açığını kapatması beklenen isim. Şu ana kadar savunmada oldukça sönük kaldı. Henüz kadroya Joe Harris ve Seth Curry gibi savunmada kolay hedeflenebilen şutörler eklenmemesine karşın Avusturalyalı point forvetin defansif katkısı yetersizdi.

Kevin Durant ise takımın aksadığı ribauntlarda beş maç sonunda geçtiğimiz sezona kıyasla çok daha verimsiz kaldı. Yıldız isim geçen sezon genelinde pozisyon başına alınan ribaunt yüzdesinde 11.2 orana sahipken, bu yıl yüzdesi 4.5’a geriledi.

Keza yıldız isim asist yüzdesinde de Seth Curry ve Joe Harris’in yokluğunda geçen sezona oranla düşüş gösterdi. En büyük sorun ise maçların son çeyreklerinde %68 olan true shooting yüzdesi %54’lere indi.

Sonuç

Kyrie Irving, geçen sezon takımı aşağı çeken performans ve kararlarının ardından sezona hem istekli hem de savunmada oldukça eforlu başladı. Fakat Nets kadro mühendisliği olarak çok sıkıntılı bir takım. Yakın giden hiçbir maçta Nicolas Claxton’ı faul atışlarında yaşadığı problemden ötürü kullanamıyorlar. Ben Simmons ise beş numarada katkı verebilecek fiziksel dayanıklılıktan yoksun. Markieff Morris şu ana kadar yaşadığı ailevi problemler yüzünden iki maçta görev alabildi ve takımın yaşadığı ribaunt problemine ne kadar katkı sağlayabileceği büyük soru işareti.

Savunmaları henüz Joe Harris ve Seth Curry gibi defansif anlamda oyundan düşebilen isimlerden yoksun olmalarına karşın verimsizdi. Onları eklenmesiyle mevcut sorunlara yenileri eklenecek. Simmons’ın bu takım için fedakarlıkta bulunup tutkal görevi üstlenmesi gerek. Fakat bunu yapabilecek mental kabiliyeti var mı? Hele hele henüz hedef maçlardan hiçbiri kazanılmamışken…