25 Mart 2023

Boston Celtics, Sezon Açılışında Bill Russell’ı Onurlandırmaya Hazırlanıyor

2022-23 sezonu bu gece Boston Celtics ile Philadelphia 76ers arasında sabaha karşı 02:30’da TD Garden’da oynanacak karşılaşmayla başlıyor.

Boston Celtics, geçtiğimiz aylarda vefat eden NBA tarihinin 11 yüzükle en çok şampiyonluk kazanan oyuncusu olan takımın efsane isimlerinden Bill Russell’ı onurlandırmaya hazırlanıyor.

Bu bağlamda Celtics, Sezon açılışında Philadelphia 76ers karşısında Bill Russell anısına özel olarak dizayn edilen city edition formalarını giyecek. Normal şartlarda diğer takımlar özel tasarım formalarını bir ay sonra görücüye çıkaracak. Fakat Boston Celtics’e ligin efsanelerinden Bill Russell’ı onurlandırmak için bir ayrıcalık tanındı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NBA başkanı Adam Silver, ESPN’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Bill Russell, tüm takım sporlarında en büyük şampiyondu” dedi. “Boston Celtics’teki hikayeli kariyeri için kazandığı sayısız övgü… Bill’in ligimiz ve daha geniş toplum üzerindeki muazzam etkisinin hikayesini anlatmaya başlıyor. Bill, spordan çok daha büyük bir şeyi temsil ediyordu: ligimizin DNA’sına damgasını vurduğu eşitlik, saygı ve kapsayıcılık değerleri…”

ESPN

Geçtiğimiz ağustos ayında vefat eden Bill Russell, siyahi oyuncuların zar zor barınabildiği doğu yakasında Boston gibi bir şehirde Celtics formasıyla 1950 ve 1960 yıllarda kendini kabul ettirip 11 NBA şampiyonluğu yanı sıra 5 kez en değerli oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Boston Celtics’in 2022-23 sezonunda Bill Russell’ın anısına tasarlanan City Edition formasını efsane oyuncunun kazandığı 11 şampiyonluğa itafen 11 kez giymesi planlanıyor.