23 Nisan 2024

Basketbol Süper Ligi 25. Hafta: Anadolu Efes – Beşiktaş Önizleme

Basketbol Süper Ligi’nin 25. Hafta mücadelesinde Anadolu Efes, evinde ligin alt sıralarından kurtulmak isteyen Beşiktaş’ı konuk ediyor.

Normal sezonun sonlarına yaklaştığımız Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde, kritik bir mücadele oynanacak. Avrupa’ya veda ettikten sonra lige konsantre olmaya çalışacak olan Anadolu Efes, evinde Beşiktaş’ı ağırlayacak. Ev sahibi ekip ilk 4’teki yerini sağlamlaştırmak ve sıralamada yükselmek istiyor. Konuk taraf Beşiktaş ise, sezonu kabusla bitirmemek ve Gaziantep’in önüne geçerek küme düşme hattından çıkma amacında. İki ekip adına da kritik hedeflerin olduğu haftada, Anadolu Efes sürprize izin vermeme niyetinde. Zira Fenerbahçe Beko’nun kaybettiği haftada, kazanarak Karşıyaka ile olan galibiyet sayısını eşitlemek isteyecekler.

Anadolu Efes Lige Döndü

Euroleague’de 2 sezon üst üste şampiyon olan Anadolu Efes, taraftarlarını mest etmeyi başarmıştı. Fakat ev sahibi, Avrupa’da bu sezon büyük bir şok yaşadı. Euroleague’de ilk 8’e giremeyen temsilcimiz, iki sezonu zaferler kapattıktan sonra bu yıl Avrupa’ya erken veda etti. Avrupa’dan elenmesinin ardından tamamen Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne odaklanacaklar. Şu ana kadar oynadıkları 24 karşılaşmada 17 galibiyet ve 7 mağlubiyet yaşadılar. Geçtiğimiz hafta, Karşıyaka deplasmanından ağır bir mağlubiyet ile döndüler. Potalarında 98 sayı gördükleri maçta 83 sayı bulabildiler. Alınan mağlubiyet, Karşıyaka’nın Anadolu Efes ile olan galibiyet sayısını eşitlemesini sağladı. Beşiktaş karşısında kazanmaları halinde, tekrardan Karşıyaka ile olan galibiyet sayısını sıfırlayacaklar. İlk 3’e girmek adına şanslarının olması, Avrupa’dan elenmeleri ile birleştiğinde Anadolu Efes’i Beşiktaş karşısında favori kılıyor.

Beşiktaş Küme Düşme Korkusu Yaşıyor

Beşiktaş adına ise sezon genelinde işlerin felaket gittiğini söylemek mümkün. Ligde oldukça kötü bir sezon geçiren Siyah Beyazlılar, 24 maçta sadece 8 galibiyet elde edebildiler. Geçtiğimiz haftalarda Gaziantep karşısında kritik bir galibiyet alsalar da, sonrasında yine işler tersine döndü. Zira Türk Telekom karşısında kaybederek tekrardan küme düşme potasına girdiler. Anadolu Efes karşısında kaybetmeleri halinde, Gaziantep ile aynı galibiyet sayısında kalacaklar. Yenmeleri durumunda, son iki sıradan çıkıp bir nebze olsun nefes alacaklar. Bu bağlamda Siyah Beyazlılar, işlerinin oldukça zor olduğu bir deplasmanda sürpriz kovalayacak.