24 Temmuz 2024

Aydın Örs: “Dört Yabancıdan Yanayım”

Türk Basketbolunun duayen isimlerinden Aydın Örs, pandemi koşullarında kulüplerin yaşadığı ekonomik dar boğazda ING Basketbol Süper Ligi’nde dört yabancı kuralından yana olduğunu açıkladı.

Basketfaul sitesinde yer alan habere göre başarılı antrenör ligde dört yabancı kuralının alınmasının pandemi sürecinde ekonomik anlamda zorlanan takımları rahatlatacağını vurguladı. Aynı zamanda mevcut beş yabancı kuralında yeterli süreyi alamayan Türk oyuncuların gelişimi için 4 yabancı kuralının önemine vurgu yapan Aydın Örs konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Yerli Oyuncular Daha Fazla Şans Bulacak”

“Ben ligde dört yabancı oyuncudan yanayım. Pandemi döneminde, federasyon tarafından bu yönde bir karar alınmasını beklerdim. Bu sayede hem kulüplerin üzerinde ekonomik yük azalır hem de Türk oyuncular daha fazla oynama şansı yakalayabilirdi. 4 yabancı kuralının yerli oyuncular açısından çok olumlu olacağını düşünüyorum. Daha fazla oynama şansı yakalayacak Türk oyuncular sayesinde milli takımın oyuncu havuzu gelişebilir. Federasyon henüz bu yönde bir karar almadı ama bu düşüncemin önemli olduğunu biliyorum.”

Mevcut düzende her takımın ING Basketbol Süper Ligi’nde kadrosunda beş yabancı oyuncu barındırdığının altını çizen Aydın Örs, dört yabancı kuralıyla sahada aynı anda daha çok yerli oyuncunun süre alacağını belirtti. Türk oyuncuların süre bulmak için mutlaka rekabete girmeleri gerektiğinin altını çizen deneyimli koç, geçtiğimiz yıllarda yabancı sayısının 6’dan beşe düşürülmesi kararının olumlu olduğunu vurguladı. Örs, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Türk Oyuncular Rekabetçi Olmak Zorunda”

“Eskiden ligimizde 6 yabancı oyuncuya izin vardı. Bu sayı beşe düşünce Türk oyuncular daha fazla şans bulmaya başladı. Şimdi beşten dörde düşünce ne fark eder diyebilirsiniz; lakin altıdan beşe düştüğünde neler olduğunu gördük. Tabii ki yabancı sayısının azalmasıyla Türk basketbolunun tüm sorunları bir anda çözülmeyecek. Bu kuralın iyi sonuç vermesi için yerli oyuncuların daha rekabetçi olması lazım. Baş antrenörler rekabetçi ortamda genç oyuncularla fazla ilgilenemiyor. Bu sebeple kulüplerin teknik ekibe bireysel gelişim koçları katması gerektiğini düşünüyorum. Böylece genç oyuncular kendilerini daha iyi geliştirebilir.”

Bu sezon kadrosunda Türk oyunculara ağırlık veren Beşiktaş hakkında da konuşan Aydın Örs şunları söyledi:

“Banvit döneminden beri takip ettiğim birçok genç oyuncu Beşiktaş’ta bu sezon oynama şansı bulunca nasıl gelişim gösterdiklerini gördük. Şehmus Hazer ve Alperen Şengün dışında en beğendiğim isim Furkan Haltalı. Onun son derece potansiyelli bir oyuncu olduğunu biliyordum. Şimdi BSL’de etkili performanslar ortaya koyuyor.”