29 Mart 2023

Atlanta Hawks Onyeka Okongwu’nun Opsiyonunu Kullandı

Atlanta Hawks, 2020 NBA draftinde altıncı sıradan seçtiği 21 yaşındaki uzun Onyeka Okongwu’nun çaylak kontratında yer alan üçüncü yıl opsiyonunu kullandı.

21 yaşındaki lotarya seçimi, NBA’de geçirdiği iki sezonda sakatlık sorunları yaşamasına karşın 2020-21 sezonunda konferans finallerine yükselen Atlanta Hawks ile NBA play-offlarında başarılı bir performans sergilemişti.

Sezon öncesi hazırlık döneminde takımı Hawks’ın Milwaukee Bucks ile Abu Dabi’de oynadığı iki hazırlık maçında forma giyen 2.06’lık uzun 11.5 sayı, 5.5 ribaunt ve 2.5 asist ortalamaları yakaladı.

NBA kariyerinde Atlanta Hawks ise geçirdiği iki sezonda toplam 98 maça çıkan Okongwu, geçtiğimiz sezon kenardan gelerek 48 maçta görev alırken 8.2 sayı, 5.9 ribaunt ve 1.3 blok ortalamaları yakalamıştı.

Bu sezon Clint Capela’nın yaşının ilerlediği düşünüldüğünde Onyeka Okongwu’nun rotasyonda daha fazla süre alması bekleniyor. Capela’nın aksine oyununa dış şut tehdidi de ekleyen 21 yaşındaki uzun gelecek iki sezon için 8.1 milyon dolar garanti ücret alacak.