17 Haziran 2024

Analiz: Yeni Yabancı Kuralının Yerli Oyuncular Üzerindeki Etkisi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Basketbol Federasyonu, kulüpler ile bir toplantı yapmış ve Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi‘nde 2024-25 sezonu itibariyle geçerli olacak yeni yabancı kuralını duyurmuştu.

Yeni kuralın basketbolumuza değer katacağını düşündüğüm analizimi sizinle BURADA paylaşmıştım. Ama son günlerde basketbol camiasında yerli oyuncuların haklarının yendiğine ve bu kuralın canlarını çok yakacağına, hatta milli takımımıza zarar vereceğine dair bir sürü eleştri görmeye başladım.

Dolayısıyla size yanlış aktarılan bir çok bilgiyi düzeltme ihtiyacı duydum ki tekrar hatırlatmak istiyorum sporda pasaport mevzusu olmaz. Basketbolda da tüm başarılı koçlar oyuncularının milliyetine bakmaz, hangi oyuncu nerede faydalı olur ona bakarlar! 10 yıl önce duayen bir Sırp koçla yaptığım röportajda bana hafta arası maçlar devam ederken sabah için zorunlu olmayan şut antrenmanı koyduğunu, bir tek Türk oyuncunun katılmadığını belirtmişti! Elbette tüm Türk oyuncularımızı bu sınıfa dahil etmek haksızlık olur, çok çalışan, her geçen gün kendisini geliştirmeye çalışan isimler de var ama maalesef bu durumda olan, kontratı yabancı sınırlamasından dolayı garantileyen bir sürü isim de mevcut…

Crunch-Time’da Türk Oyuncuları da Sahada Göreceğiz!

Öncelikle şunu belirtelim ki bu kural bana göre Türk oyuncular için çok ama çok büyük bir fırsat! Bir grup “basketbol adamı”nın savunduğunun aksine Türk oyunculara çok önemli tecrübeler kazandıcak. Kuralın en can alıcı noktasını hatırlatalım; sahada her zaman bir Türk oyuncu bulunacak! Basketbolda gereksiz seviyede milliyetçilik yapanlar diyor ki mevcut sistemde bile en çok süre alan 50 oyuncu arasında sadece 1 Türk var, yeni sistemde kadroda 7 yabancı (4 sahada + 3 benchte) varken bu durum nasıl değişecek? Cevabı çok basit her takım 40 dakikayı 2 ya da maksimum 3 oyuncuya paylaştırmak durumunda kalacaklar. Yani duruma göre kaliteli ve verimli Türk oyuncuların maç başına 20-25 dakika sahada kalmasının önü açılacak. Zaten bizim isteğimiz ne? İyi Türk oyuncuların süre bulması, kendilerini geliştirmeleri, üst seviyede oynayarak milli takıma hazırlanmaları değil mi, işte size çözüm! Şunu da unutmayalım mevcut kuralda koçların hiç biri elinde sağlıklı ya da faul problemi olmayan 5 yabancı varken crunch time’da yani maçın son 2 dakikasında sahada Türk oyuncu tutmayı tercih etmiyordu, şimdi buna zorunlu olacaklar. Yani oyuncularımız artık maçların en kritik anlarında sahada kalarak, burada hata yapmayı da gerektiğinde maç kazandıran hamleye imza atmayı da deneyimleyip öğrenecekler.

Kural Bilerek Farklı Lanse Ediliyor!

Gelelim bu gereksiz seviyede milliyetçi tavır takınan, bunu spora da karıştırmak isteyen grubun yanlış lanse ettiği konulara, yani siz basketbolseverlere yapmak istedikleri algı çalışmasına!

Öncelikle takımlar sahaya 10 oyuncu ile değil 12 oyuncu ile çıkarlar?! Yani kurala göre 4+3 yabancı ve tam 5 Türk oyuncu kadroda olur. Şimdi soru şu bizim elimizde İspanya gibi harika bir yerli oyuncu havuzu var ve biz her takıma koyacak kaliteli, süre alacak, yetenekli üst seviye 5 tane Türk oyuncuya sahip miyiz? Cevap çok net, tabi hayır! O zaman neyin kafasını yaşıyoruz da bu kurala itiraz ediyoruz! Zaten mevcut yerli havuzuna baktığımız zaman her takıma ancak ve ancak 2 belki şanslılarsa 3 kaliteli oyuncu düşüyor. Peki yeni kuralla değişen ne olacak? Bu oyuncular garanti süre alacaklar! Yani bir takım 7 yabancı + 2 Türk oyuncudan oluşan 9 kişilik rotasyonla sahaya çıktığı zaman bu 2 Türk oyuncu direkt süre alacaklar, 40 dakikayı paylaşacaklar. Diğer kalan 3 Türk oyuncu ise onlarla rekabet ederek süre bulmaya çalışacaklar. Daha ne olsun! Yani bir çok üst seviye Avrupa liginde olduğu gibi 2-3 üst seviye yerli oyuncu kadroda yer bulurken diğer isimler TBL ya da başka liglere giderek orada kontrat arayacaklar. Hiç bir kulüp sırf yerli oyuncuya kontrat vermek zorunluluğunda olduğu için onları kullanmayacak. Bu oyuncular da nasıl olsa BSL’de kontrat buluruz diyemeyecek, çalışmak, kendini geliştirmek zorunda olacak. Ayrıca şunu unutmayalım 7 yabancının kadroda bulundurulması da 4 yabancının aynı anda sahada olması da bir zorunluluk değil. Elbette bazı takımlar farklı hamleler yaparak 12 kişilik kadrolarındaki yerli oyuncu sayısını da arttırabilirler. 7 yabancının kadroda bulunması bir zorunluluk değil.

Ligimizde şuanda 37 tane oyuncu var, tamamı maç başına ortalama 15 dakikadan fazla süre alıyorlar ki bunlardan 18 tanesinin ortalama süresi 20 ile 28 dakika arasında! Ancak tabi mevcut kuralda genelde ya maçın başlarında ya da maç koptuktan sonra alıyorlar bu sürelerin çoğunu. Yani bu oyuncular yine sürelerini koruyacaklar, çünkü kaliteli ve süre bulabilecek isimler. Yabancı sayısı onlar etkileyemeyecek. Etkilenecek isimler işte sırf yerli oyuncu kontenjanından kontrat alan ancak sezonu 3-5 dakika ortalama ile geçiren isimler. Bu isimler artık BSL’de değil, TBL’de kontrat arayacaklar yani bu kadar basit!

Neymiş Bu Kural Euroleague Takımları İçin Düzenlenmiş!

Dostlar yapmayın etmeyin! Siz unuttunuz ben hatırlatayım, bizim ligimizde 2 tane Euroleague takımı, 2 tane EuroCup takımı, 5 tane Şampiyonlar Ligi takımı ve 1 tane de Europe Cup takımı var! Yani 10 takımı da etkileyen bir karar bu aynı zamanda. Çünkü bu takımlar Avrupa’daki rakipleri ile aynı şartlarda rekabet etmek istiyorlar ve bunu yaparken de geniş rotasyonlarını kullanmak istiyorlar. Sadece Avrupa’da oynatmak için yabancı transfer etme lüksüne sahip olmadıkları için de süre vermeyecekleri halde kadrolarını yerli oyuncularla doldurup onlara para vermek durumunda kalıyorlar ve maalesef bu isimlerin çoğu iyi niyetli olsa bile süre bulamadığı için, maç yapamadığı için kendisini geliştiremiyor.

İşte bu sezon ligimizin kalitesini etkileyen, Avrupa’daki takımlarımızın (Euroleague hariç) başarısız olmasına neden olan konunun bir özeti de bu. Şuanda yukarıda bahsi geçen takımlarda en az 1 hatta 2 tane elit Türk oyuncu var ve bunlar zaten kurallardan bağımsız her gelen yabancı ve yerli koçtan süre alıyorlar. Hatta Euroleague takımlarımızda bu sayı belki daha da fazla oluyor zaman zaman. Bu isimler yine oynayacaklar hatta bu sefer ligde beş içerisindeki yerleri, süreleri neredeyse garanti olacak bu nedenle de daha fazla gelişmek ve kendilerini göstermek için fırsat bulacaklar. Bu sayede koçlar onlara Avrupa sahnesinde de daha fazla güvenecek. Şimdi soruyorum, bunun Türk basketboluna, milli takıma, yerli oyunculara zararı mı olacak faydası mı?

Sonuç

Her milletten oyuncuyu liginde barındıran Afrika patentli oyuncuları bile belli kurallarla yerli sayan, Avrupa pasaportunu yerli oyuncu sayan İspanya yıllardır altyapılarda tüm madalyaları, tüm kupları, tüm turnuvaları talan ediyor ve bunu A milli takıma da taşıyor. Ama bu neredeyse sınırsız yabancı kuralına rağmen iki dev kulübün kadrosunda süre alan temel isimlere baktığımızda Real’de 3 isim, Barça’da ise 4 isim görüyoruz. Peki biz Euroleague takımlarımızda böyle 3 ya da 4 isim bulabiliyor muyuz? Bunun nedeni yabancı kuralının değişmesi artması azalması mı acaba?

Cevap elbette hayır! Siz bırakın 4+3 tartışmalarını da altyapıdan nasıl oyuncu yetiştireceğiz, neden halen oradaki koçların, takımların alan savunması yapmasına izin veriyoruz, neden kulüpleri altyapıdan oyuncu yetiştirmeye teşvik etmiyoruz bunları sorgulayın. Bırakın da üst seviyedeki kulüpler pasaportlarından bağımsız olarak hangi oyuncu daha iyiyse ona süre versin, onu kullansın ve hem ligin kalitesi hem de takımlarımız Avrupa’da başarılı olurken biz gerçekten hakettiği için, yetenekli ve çalışkan olduğu için süre bulan Türk oyuncularımızla gururlanalım, keyiflenelim!