30 Mart 2023

Analiz: Şampiyonlar Ligi Top 16 K Grubu (Galatasaray NEF)

FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Top 16 gruplarında heyecan başlıyor.

Gelin birlikte 3 temsilcimizin yer alacağı ve her birinden ilk 2 sırada yer alacak takımların çeyrek final biletini kapacağı grupları mercek altına alalım. İlk sırada Galatasaray NEF’in yer alacağı K grubu var.

LIMOGES (Fransa)

Top 16 gruplarında yer alan 3 Fransız takımından biri olan Limoges, normal sezona 0-3 ile başladıktan sonra önemli bir çıkış yakalamış ve 3-0 ile grubu 3. sırada tamamlayarak play-in bileti kapmıştı. O seride de geçen sezonun Final Four ekiplerinden Ludwigsburg’u 2-1, son saniyede Jones’un basketiyle, geçerek adlarını Top 16 gruplarına yazdırmışlardı. Bu grupta da güçlü rakiplere karşı sürpriz kovalayacaklar, 3 ve 4. sırayı Yunan ekibi AEK ile paylaşacaklarını düşünüyorum. Koç Cancellieri’nin yönetimindeki kadroda Bryce Jones (15.0 sayı, 5.3 ribaund) ve Nicolas Lang (12.7 sayı). Takımın önemli isimlerinden Desi Rodriguez’i (13.9 sayı, 6.3 ribaund) sakatlığa kurban vermişlerdi, yerine NBA patentli Malcolm Miller’ı transfer ettiler, kariyerinde ilk kez BCL’de sahne alacak.

AEK (Yunanistan)

Yunan ekibi de sezona 1-3 ile kötü başlayan ekiplerden biriydi. Ama sonrasında 2-0 ile grubu 3. sırada bitirmişler ve play-in bileti kapmışlardı. Eleme serisinde ise temsilcimiz Tofaş’ı hem içerde hem de dışarıda yenerek toplamda 4 galibiyetlik bir seriyle buraya Top 16 grubuna geldiler. 2. sırayı zorlayacaklarını, özellikle temsilcimiz Galatasaray ile çekişeceklerini tahmin ediyorum bu konuda. Koç Kantzouris yönetimindeki kadroda eski Karşıyakalı Akil Mitchell (16.6 sayı, 8.6 ribaund) ile öne çıkarken, Janis Strelnieks (15.1 sayı, 3.9 asist) ile takımın diğer önemli silahı konumunda. Ayrıca Kenny Williams, Cameron McGriff, Isaiah Miles, Tim Frazier, Alex Madsen gibi hafife alınmaması gereken, x-faktör potansiyeli bulunan bir çok isme sahipler.

GALATASARAY NEF (Türkiye)

Sarı kırmızılılar 5 temsilcimiz arasında normal sezonun ardından tek direkt Top 16 biletini kapmayı başaran takım oldu. Koç Pistioulis’in öğrencileri şuana kadar BCL’de 10 top kaybından daha az ortalamayla (9.7) oynayabilen tek takım ki asist-top kaybı oranında da organizasyonun en iyi takımı konumundalar (2.7). Her ne kadar Bost’u kaybetmiş olsalar da Adriyatik Ligi’nin rekortmen skoreri Daron Russell’ı kadroya kattılar. Şuana kadar takımın öne çıkan isimleri ise Dylan Ennis (14.7 sayı, 2.8 asist), Tyrus McGee (14.3 sayı, 2.7 asist) ve Angelo Caloiaro (13.0 sayı, 5.0 ribaund, 2.5 asist) oldular. Temsilcimizin 2. sıra için AEK ile kapışacağını düşünüyorum.

UNICAJA MALAGA (İspanya)

İspanyol ekibi bu sezon güçlü şampiyonluk adaylarından biri konumunda, normal sezon grubunu lider bitirerek direkt Top 16 bileti kaparak da bunu gösterdiler. Onlar da temsilcimiz gibi hem sayı hem de asist ortalamalarında ligin en iyi 5 takımı arasında yer alıyorlar. Koç Navarro yönetiminde çok dengeli bir kadroları var, skor yükünü de dağıtmış durumdalar. 12.8 sayı ortalamasının üzerinde bir isim olmadığı gibi tam 5 farklı ismin de çfit haneli skor ortalamasına sahip olduğunun altını çizelim! Dario Brizuela (12.8 sayı), eski Galatasaraylı David Kravish (11.5 sayı, 4.7 ribaund) ve Dylan Osetkowski (10.5 sayı, 4.8 ribaund) takımın öne çıkan isimleri. Grup liderliği konusunda favori takım konumundalar.