26 Mayıs 2024
Blog / NBA

Adam Silver: “Sosyal Adalet ve Irk Eşitliği Önceliğimiz”

Dün gece Los Angeles Lakers ile Miami Heat arasındaki NBA Finallerinin birinci maçı öncesinde, NBA Komiseri Adam Silver medya mensuplarıyla bir araya geldi. Bubble deneyimi, gelecek sezonun ne zaman başlayacağı ve taraftarları arenaları dönüşü hakkında konuşan Adam Silver’ın demeçlerinden öne çıkan başlıklar şu şekilde.

NBA’de oyuncu boykotu hakkında konuşan Adam Silver konu hakkında şunları söyledi:

“Birincisi, bu olaydan boykot olarak bahsetmemeyi tercih ederim. Bana göre boykot, çalışanlarınızın veya bir grup insanın birisinin davranışını değiştirmek için ekonomik bir kaldıraç aramasıdır. Bu durumda, oyuncularla olan ortaklığımızda, böyle bir durum söz konusu değildi. Yapılan eylemi asla lige yönelik olarak görmedim. Oyuncuların burada vermek istediği daha büyük bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Bunu bir iş durdurma olarak görmeyi tercih ediyorum.”

Sosyal Adelet ve Irk Eşitliği Önceliğimiz

“Oyuncularımız için önemli olanın bizim için de önemlidir. NBA topluluğu bu ligde sosyal adalet, ırk eşitliği için savaşan uzun bir tarih olduğunu biliyor. Koşullar göz önüne alındığında, hala kesin olarak bu konu hakkında yapılacak çok şey olduğuna inanıyorum. “

Gelecek sezonun olası başlangıç ​​tarihi hakkında konuşan NBA komiseri henüz kesinleşen bir durum olmadığını belirterek şunları söyledi.

“Sorularınızın çoğunun cevabını bilmiyorum. Bu noktada en erken başlangıç tarihinin Noel olduğunu daha önce söylemiştim. Bu, lig için geleneksel bir buluştu, ancak tarih daha da sarkabilir. Ayrıca büyük olasılıkla ocak ayında başlayacağımızı da söyledim. Ancak unutmayın, ocak ayında başlarsak, bu, takım kamplarının yaklaşık üç hafta önce başladığı anlamına gelir. Finaller aşağı yukarı ekim ortasında sona erecek ve oyuncuların hem fiziksel hem de zihinsel olarak ara vermeleri gerekiyor. Bununla ilgili hiç şüphe yok. Bu bizi açıkça aralık ayına götürüyor. Dediğim gibi, Noel en erken başlangıç tarihi ama olası olan ocak ayı. “

Taraftarlar Arenalara Dönecek

Gelecek sezon sınırlı sayıda olsa da maçları seyircili oynatmak istedikleri aktaran Adam Silver konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı.

“Okuduğum her şeye dayanarak, gelecek sezona başlamadan önce en azından geniş çapta dağıtılan bir aşı olma şansı neredeyse yok. Bu yüzden bir aşının geliştirilmesini ön koşul olarak görmüyorum. Anladığım kadarıyla, mesafe açısından uygun protokoller ve gelişmiş testler ile taraftarları arenalara geri getirebileceğiz.”

Bubble Organizasyonu Bizi Gurulandırdı

Pandemi sürecinde düzenledikleri bubble organizasyonun başarıya ulşamasından gurur duyduğunu aktaran Adam Silver, konuyla ilgili olarak şunları söyledi.

“Topluluk olarak topluca bir araya gelip bubble organizasyonu başardığımız için çok gurur duyduğumu söyleyebilirim. Bununla tüm paydaşları kastediyorum. Sadece 22 takım değil, oyuncular, takım yöneticileri, 30 takım, tabii ki bu maçları izleyen ve sosyal medyada yer alan taraftarlarımızdan aldığımız destek. Açıkçası şu anda ülkemizdeki bölünme göz önüne alındığında, insanların akıllarını bir şeye verebildiği, bir araya gelebildiği, muazzam fedakarlıklar yapabildiği, uzlaşabileceği gerçeği bizi gururlandırdı. Bunu birçok engele karşı başardık. Bu ligin her zaman temel ilkelerinden biri insanlara ilham vermek ve insanları bir araya getirmek olmuştur ve umarım bunu başarmışızdır.”