3 Ekim 2022

Yıldız Milliler Uzatma Sonunda Litvanya’ya Mağlup Oldu

FIBA U16 EuroBasket çeyrek final mücadelesinde U16 Milli Takımı, Litvanya’ya normal süresi 67-67 eşitlikle biten maçta uzatma sonunda 79-68 boyun eğdi.

Maça oldukça iyi başlayan Yıldız Milliler, ilk çeyrekte hücumda topu oldukça iyi paylaşıp Yağız Aksu ve Demir Doğan ikilisinin sayılarıyla farkı çift hanelere çıkardı. İkinci çeyreğin ortasından itibaren oyun üstünlüğünü ele alan Litvanya Yağız Aksu ve Demir Doğan’ın kenardan olduğu bölümde farkı eritti. Buna karşın son bölümde toparlanan Yıldız Milliler devreyi sekiz sayı farkla önde kapattı.

Üçüncü çeyrekte savunma sertliğimiz düşerken, bunun sonucunda rakibe çok fazla hücum ribaundu fırsatı verdik. Yine de son çeyreğe milliler 4 sayı farkla önde girmeyi başardı. Fakat ilk yarıdaki enerjimizden ikinci yarıda pek eser yoktu ve rakibin alan savunmasına karşı ortaya top sokamadık.

Uzatma bölümünde basket bulamadan maçı kaybetmek moralleri bozmuştur. Ribauntlarda rakibe 46-37 yenilirken, turnuva genelinde süren faul çizgisi ve yayın gerisinden düşük yüzdeli hücum etme hastalığımız maçın kaybedilmesinde başrolü oynadı.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN BKNZ:

Yıldız Milli takımda Yağız Aksu 16 sayı, 2 ribaunt ve 2 top çalmayla takımın en skorer ismi oldu. Demir Doğan faul çizgisinden %50 isabetle 11 sayı ve 5 ribauntla öne çıkan bir diğer isimdi. Son iki maçta Polonya ve Makedonya karşısında önemli katkı aldığımız Deniz Gökpınar ise erken faul problemine girdi.

İlk yarıda topa çok iyi baskı yapıp geçiş hücumlarından kolay basketler bulduk. Ama enerjimiz son bölümü çıkarmaya yetmedi.

Yıldız Milliler yarın sıralama maçında Yunanistan İsrail maçının mağlubuyla karşı karşıya gelecek.