Vassilis Spanoulis: “Olympiakos’u Canı Gönülden Destekliyorum”

Posted by

Yaz aylarında profesyonel basketbolu bıraktığını açıklayan Olympiakos’un efsane gardı Vassilis Spanoulis, kendisi için düzenlenen veda töreninde açıklamalarda bulundu.

Ailesi, takım arkadaşları, kulübün sahibi Angelopoulos kardeşler ve Yunan Basketbol Federasyonu Başkanı Vangelis Liolios’un katıldığı basın toplantısında Vassilis Spanoulis duygusal bir veda konuşması yaptı.

39 yaşında profesyonel oyunculuk kariyerini noktalayan Yunan yıldız basın toplantısında şunları dillendirdi:

“Basketbolda çok uzun bir yolculuk yaptım, insan olarak çok şey öğrendim. Çok güzel bir aile kurdum, hep yüksek hedeflerim olmasına rağmen hayal etmediğim başarılar yaşadım. Bunların hepsini başaracağımı hiç düşünmemiştim. Bu benim için bir peri masalı gibi. İyi ve kötü zamanlar oldu. Çirkinliklerbeni sertleştirdi, daha iyi bir insan ve oyuncu yaptı ve saçlarımı da kaybettirdi.”

Kariyerini özetleyen Vassilis Spanoulis, basketbol felsefesiyle genç oyunculara örnek olduğunu şöyle anlattı:

“Başardığım En Önemli Şey Birkaç Genç Adama İlham Vermek Oldu”

“İyi takım arkadaşı olmadığım zamanlar oldu. Sert ve saldırgandım ama bunu her zaman hedeflerimize ulaşmak ve takımın çıkarları için yaptım. Başardığım en önemli şey, birkaç genç adama savaşmak için ilham vermek oldu. Bu benim felsefemdi, aklımdaki şeyi ortaya koymak. Larissa’da başladım, Maroussi’ye geldim, sonra Panathinaikos, NBA’e, sonra tekrar Panathinaikos’a gittim. Yarıştığım tüm takımlarda elimden gelenin en iyisini yaptım ama Olympiakos ile Ithaca’mı buldum, mizacıma uygun takımı buldum. Takımı ve insanlarını sevdim ve abartılı bir derecede sevildim, bu beni onur ve gururla dolduran bir şeydi.”

“Herkesin olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Çalışıyordum ve fazla bir şey söylemiyordum. Başkanlara teşekkür etmek istiyorum. Her ailede olduğu gibi gerginlikler de oldu ama biz her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bir erkek ve bir oyuncu olarak gelişmek istedim. Her zaman bir hatayı kabul etme ve ekibimizin iyiliği için ilerleme cesaretine sahiptim. Her zaman yanımda olan eşim, çocuklarımın bana her zaman sorduğu bir soru vardı, annem ve kardeşim benim karakterimi geliştirdi. Olympiakos’a transferde yardımcı olan Misko Raznatovic hikayemi de değiştirdi. Gurur duyuyorum, kendimi çok dolu hissediyorum.”

“Kariyerimde hiç yaşamadığım ciddi sakatlıklardan birkaç yıl acı çektim. Çok şanslıydım ve bunun için Tanrı’ya şükrediyordum. Sonunda, sanki Tanrı bana tüm bunlara dayanamayacağımı söylemiş gibi, hepsi birden ortaya çıktı. Bu olayların doğal bir gelişimiydi. Her zaman takıma yardım edebilmek istedim, yıllar geçtikçe artık yapılamaz olması normaldi. İyi yıllarımda olduğu gibi itibar sahibi olmak, hatırlanmak ve sevilmek istiyordum. Başka bir çocuğun rolünü üstlenmek istemedim, çalmayı veya antrenmanları kaçırmayı öğrenmedim, dışarıda kalmayı öğrenmedim. Bunu yapamadığım için kendim ve takım için en iyi kararı verdim. Doğru zamanın geldiğini düşündüğümde çeşitli şeylere açık olacağım.”

2011-12 EuroLeague Şampiyonluğu Hakkında:

“2011, başkanların kararıyla takımın felsefesinin kökten değiştirildiği bir dönem oldu. İlk sezonum başarılı değildi. Yunanistan Kupası’ndan daha fazlasını istedik. Tüm bu bütçe olayı gerçekleştiğinde, içimden bu şekilde savaşmak zorundayım çünkü bir sebepten dolayı her şey bitti dedim. Her zaman başarılı olmanın bir yolu olacaktır, bunu kendi içinizde aramalı ve kendinize ve takım arkadaşınıza inanmalısınız. Avrupa ve şampiyonluğu da beklemiyorduk. Law ve Dorsey’in de eklenmesiyle harika bir takım olduk.”

“Kulüp yoluna devam edecek ve eminim başarılı olacaklar. Onları canı gönülden destekliyorum. Olympiakos mükemmel bir takım kurdu.”

BasketNews