18 Nisan 2024

TBF ve Kulüplerin Lig Statüsü İçin Yaptığı Toplantıdan Karar Çıkmadı

TBF ile Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi kulüp temsilcileri, kenti depremden etkilenen Gaziantep‘in durumuna bağlı olarak düşmenin kaldırılıp kaldırılmaması konusunda bir araya geldi.

Toplantıya kulüp yöneticileri, genel menajerler ve başkanlardan Ali Koç (Fenerbahçe) ve Bora Çaylan (Manisa BŞB) katıldı. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ile görüştü ancak toplantıya katılmadı.

Kulüplerin görüşlerini alan TBF Yönetimi büyük olasılıkla gelişmelere bağlı olarak kararı daha sonraya (3 Mart’tan önce olmak koşuluyla) bırakacak, belki yeni bir toplantı daha düzenleyecek. Bu sırada Gaziantep’in durumunun da netleşmesi beklenecek.

Kulüp yetkililerinin yarısından çoğu (10 kulüp) düşmenin kaldırılmasından yana görüş bildirirken, statüde isteyenler Gaziantep’in korunacağı bir formül bulunması koşuluyla düşmenin olmasını savundular.

Toplantıdaki farklı görüşler şöyleydi:

  • Gaziantep devam edecekse düşme olsun, böylece ligin kalitesi bozulmasın.
  • Gaziantep devam etmiyorsa bir takım düşsün, seneye 17 takımla oynayalım.
  • Lig ilan edildiği şekilde oynansın, gerekirse ligin sonunda 18 takımı tartışalım (Ali Koç).
  • Gaziantep’in mağduriyetini önceliğe almamız gerekir. Ligin aynı şekilde devamı, Gaziantep açısından adil olmaz. Ayrıca lig 18 takımı kaldırır.
  • Düşme kaldırılsın ama sezon sonunda onbeş ve onaltıncı takımlara gelecek sezon için puan cezası verilsin.
  • Gaziantep Avrupa Kupası’nda oynasın, ligde oynamasın.

Öte yandan Gaziantep’in maçlarını İstanbul Ahmet Cömert Salonu’nda oynamak için hazırlıklar yaptığı ve ülkelerine dönmek isteyen üç oyuncusunu ikna etmeye çalıştığı öğrenildi.

Kaynak: Basketfaul