2 Mart 2024

TBF, Petkimspor’un Yeni BSL Ekibi Olması Konusundaki Süreci Başlattı

TBF Yönetim Kurulu, mali kriterleri sağlayamadığı için TBL’ye düşürülen, sonrasında da gittiği Tahkim Kurulu’ndan negatif cevap alan Bakırköy Basket (sigortam.net İTÜ) yerine ING Basketbol Süper Ligi‘nde yer alacak yeni takımın belirlenmesi için gerekli süreci başlattı.

Pandemi nedeniyle TBL’de tamamlanamayan sezonun lideri konumundaki Petkimspor, gerekli başvuruyu yapıp, mali kriterleri yerine getirdiğinde BSL’nin yeni takımı olacak. Bildiğiniz üzere bu konuda çalışmalarını tamamlayan İzmir ekibi, yabancı oyuncu hamlelerini bile BSL’de yer alma şartıyla tamamlamış, hazır olarak bekliyordu.

Bu belirlenen ek katılım süreciyle, Bakırköy Basketbol dışında BSL’de devam edemeyecek ya da etmek istemeyen başka takım ya da takımlar olursa da alternatiflerin değerlendirilmesi, kriterleri karşılayabilen takımların fırsat bulması sağlanmış olacak.

TBF’nin konu hakkındaki resmi açıklaması şu şekildeydi:

ING Basketbol Süper Ligi 2020-2021 sezonu için Bakırköy Basketbol Spor Kulübü Derneği’nin yaptığı başvurunun Kulüp Mali Denetim ve Lisans Talimatı’na uygun olmaması sebebiyle, 30.06.2020 tarihli ve 682 sayılı TBF Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar gereği; ilgili kulübün lige alınmamasına karar verilmiş olup, Tahkim Kurulu’nun 27.07.2020 tarihli ve 2020/89 K. sayılı kararını tebliğ etmesi ile ING Basketbol Süper Ligi 2020-2021 sezonu katılımcılarında eksiklik oluşmuştur. Bu nedenle Basketbol Süper Ligi Yönetim Esasları Talimatı’nın 10.2 maddesi uyarınca ek katılım süreci başlamıştır.

Bu doğrultuda ING Basketbol Süper Ligi’ne katılım başvurusu yapmak isteyen kulüplerimizin aşağıdaki talimat maddesinde belirtilen koşulları yerine getirerek ek belgelerle birlikte en geç 14 ağustos 2020 Cuma günü saat 18:00’e kadar TBF Erkek Ligleri Direktörlüğü’ne teslim etmeleri gerekmektedir.

10.2 Herhangi bir nedenle ligde yer alacak takımların sayısında bir azalma olması durumunda, Türkiye Basketbol Ligi’nde elde edilen sıralama önceliğine göre üst ligde yer almak arzusunda olan takımlar arasında,

Kulüpler için Kulüp Mali Denetim ve Lisans Talimatı’na uygunluk,
Müsabakaları oynayacağı salonların standardı,
Müsabakaları oynayacağı şehir, şehirde aynı ligde oynayan başka bir takım olup olmaması, şehrin ulaşım ve konaklama imkânları
gibi kriterler esas alınarak takım seçimi TBF Yönetim Kurulu tarafından yapılır. Kulüp yönetim kurulunda ve/veya yöneticileri arasında son üç sezon itibarıyla bir sezonda sahaya çıkmayarak almış olduğu iki hükmen mağlubiyet sonucu ligden ihraç edilmiş veya lig tamamlanmadan ligden çekilmiş kulüplerde yöneticilik yapmış olanlar varsa bu kulüpler başvuru veya davet usulü ile oluşan liglere alınmaz, Geçerli mazereti bulunan yönetici ve ilgililerin durumları ayrıca değerlendirilir.

Ek belgeler:

Katılım bedeli olan 275.000 TL’nin ödendiğine dair banka dekontu veya tutarın kulüp alacaklarından mahsup edilmesine dair başvuru yazısı,
Kulüp antetli kağıdına yazılmış ve yetkili kişi(ler) tarafından imzalanmış taahhütname metni,
Kulüp imza sirküleri.

TBF