7 Aralık 2023

Takım Analizi: Kızıl Yıldız (2023-24)

Geçen sezon play-offları kıl payı kaçırdıktan sonra, neredeyse hiçbir takım yaz transfer piyasasında Kızıl Yıldız kadar çok hamle yapmadı ve tecrübeli baş antrenör Dusko Ivanovic’le antrenman kampından başlayarak ilk sezonunda en az 10 yeni yüzü kadrosuna kattı. Ivanovic’in çoğu tecrübeli yeni transferlerini Kızıl Yıldız’ın simge oyuncularından oluşan bir çekirdekle kaynaştırma becerisi, takımın önümüzdeki sezon play-off yarışında ne kadar çabuk ve ne kadar derin bir faktör haline geleceğini belirleyecek.

Tüm takımların analizlerini BURADA bulabilirsiniz.

Arka Alan Rotasyonu

Sezonun en önemli hamlelerinden biri olan Sırp ikon Milos Teodosic, çocukluğundan beri desteklediği takıma hücum yaratıcılığı ve veteran bilgi birikimi getiriyor. Teodosic gibi eski bir EuroLeague şampiyonu olan Adam Hanga da savunma görevleri ile takımı dengeleyecek. Bu ikilinin sunduğu denge, geri dönen iki guard, skor tehdidi Nemanja Nedovic ve kilit savunmacı Branko Lazic tarafından da yansıtılıyor. Bu veteranların yanı sıra Kızıl Yıldız, tecrübeli bir çift oyun kurucu daha getirdi. Shabazz Napier, uzun NBA deneyiminin ardından sezon ortasında EA7 Emporio Armani Milan’a katıldığında EuroLeague’de maçı başına 15.0 sayı üretti. Yago Dos Santos ise geçen sezon EuroCup’ın en iyi sekizinci oyuncusuydu (17.6 verimlilk) ve ratiopharm Ulm’u finallerin MVP’si olarak tarihi bir Alman Ligi şampiyonluğuna taşıdı. Kanatlarda ise bir başka savunma ası Stefan Lazarevic, çok yönlü Sırp frovet Dejan Davidovac ve dört sezonluk EuroLeague kariyerinde 11.9 sayı ortalaması tutturan Rokas Giedraitis yer alıyor.

Ön Alan Rotasyonu

Değişim ön alanda daha da belirgin; geçen sezon Kızıl Yıldız’ın en çok dakika alan 13 oyuncusu arasında yer alan tek isim uzun forvet Luka Mitrovic. Veteran pivot Ognjen Kuzmic de geri döndü ama geçen sezon çok az kullanılmıştı. Takviye olarak gelen iki uzun taraftarların yakından tanıdığı isimler. Atletik uzun Joel Bolomboy EuroLeague’i bir kez kazandı ve geçen sezon Olympiacos ile bunu bir kez daha başarmanın eşiğinden döndü. Mike Tobey, Valencia Basket ve FC Barcelona ile son üç sezonda etkili bir oyuncu olmadan önce EuroCup şampiyonluğu da kazanmıştı. Son olarak, 2.13 metre boyundaki Karadağlı Marko Simonovic, özellikle geçen sezon Sırp ekibinin en iyi dört ribaundçusundan üçünü kaybettiği pota altında fark yaratan bir oyuncu olabilir. Takıma son katılan isim Bjelica ise sağlıklı kalabildiği sürece hücumdaki zekası, pas dağıtma özelliği ve şut tehditi ile koç Ivanovic’in elini kuvvetlendirecektir.

Takip Edilmesi Gereken Oyuncu

Kızıl Yıldız ile birlikteliği uzun süredir beklenen 36 yaşındaki maestro, koç Ivanovic’in bu derin kadrodan en iyi şekilde faydalanmasına yardımcı olacak. Milos Teodosic diğer oyuncular için kolay basketler yaratıyor ki bu da Euroleague’de her maçın önemli olduğu yüksek stresli durumlarda altın değerinde. Geçen sezon Virtus Bologna’da maç başına neredeyse 20 dakika oynadı ve hiç şüphesiz Sırp ekibinin hücumda tempo tutması ya da çeyrek sonlarında farkı koruması gereken durumlarda kullanılacak. Teodosic’in oyunu okuma yeteneği altıncı his gibi. Yeni takım arkadaşlarının bazen sadece onun görebildiği pasları almaya nasıl adapte olacağı, Teodosic’in etrafındaki hücum yeteneklerini ne kadar çabuk ortaya çıkarabileceğini belirleyecek.

Genel Bakış

Bu kadar çok yeni oyuncu genellikle daha uzun bir uyum süreci anlamına gelir, ancak Koç Ivanovic bunu defalarca yaşadı ve başarıyla tamamladı. Daha büyük zorluk ise böylesine derin bir kadroda rolleri ve dakikaları dağıtmak. Perimetre yeteneklerinin çokluğu Ivanovic’in sık sık tempolu oynamayı seçeceği ve Davidovac, Giedraitis ve hatta Lazarevic gibi oyuncuları tempoyu artırmak için uzun forvette rotasyona sokacağı anlamına geliyor. Hanga, Lazic ve hatta Napier gibi sağlam top savunucularına sahip olmak Kızıl Yıldız’a rakipleri erken hüsrana uğratma, içeride daha küçük oynama, sık koşma ve çok oyuncu değiştirme imkanı veriyor. Kızıl Yıldız’ın yedek kulübesinde oyuncuları taze tutmak ve rakiplerin bu ritme nasıl ayak uyduracaklarını merak etmelerini sağlamak için dönüşümlü bir yapı olursa şaşırmayın.