18 Temmuz 2024

Takım Analizi: Anadolu Efes (2023-24)

Anadolu Efes, 2021 ve 2022’de arka arkaya kazandığı şampiyonlukların ardından geçtiğimiz sezon Turkish Airlines EuroLeague play-offlarını kaçırdı. Erdem Can gibi iddialı yeni bir koç, yeni bir yıldız guard ve turnuvada büyük bir etki yaratmaya hevesli birkaç yeni oyuncuyla Anadolu Efes için yeni bir dönem başlıyor. Hedef aynı: EuroLeague şampiyonluğu için mücadele etmek.

Tüm takımların analizlerini BURADA bulabilirsiniz.

Arka Alan Rotasyonu

Darius Thompson bu yaz Anadolu Efes’in en önemli transferiydi. Thompson, Baskonia Vitoria-Gasteiz’de geçirdiği ve asist lideri olduğu (6.7) muhteşem 2022-23 sezonunun ardından EuroLeague yıldızı olduğunu çoktan kanıtladı. Üstelik bunu bu seviyede nadiren görülen bir yetenek, akış ve dengeyle yaptı. Etrafında daha fazla yetenekle Thompson ileriye doğru büyük bir adım daha atabilir ve sezonun en iyi beşinde yer almak için mücadele edebilir.

Shane Larkin tam anlamıyla bir süper yıldız olarak geri döndü. Sınırsız menzili ile çok az kişinin sahip olabileceği bir skor yeteneği olan Larkin, yeteneklerini savunmadaki boşluklardan yararlanarak potaya gitmek ve topu boştaki oyunculara aktarmak için de kullanıyor. Rodrigue Beaubois hücumdaki tecrübesini ve enerjisini sunmak için geri döndü: Beaubois oyuna girdiğinde durdurulamaz bir skorer. Beaubois aynı zamanda sıradışı blok becerisiyle şaşırtıcı bir savunmacı. Elijah Bryant boyu, tecrübesi, dribbling becerileri ve derin şut menziliyle Efes’in perimetresinde kilit bir oyuncu. Hollatz ve Erten Gazi de sakatlığı nedenyiyle sezonun büyük bir bölümünü kaçıracak olan oyun kurucu Doğuş Özdemiroğlu’nun boşluğunu savunma becerleri ile doldurmaya çalışacaklar.

Ön Alan Rotasyonu

Efes’in yeni dizilişi Will Clyburn’ün doğal pozisyonu olan kısa forvette daha sık oynamasını sağlayacak. Kariyerinin zirvesinde olan Clyburn, olağanüstü top hakimiyeti, yüksek basketbol IQ’su ve çok yönlü becerileri sayesinde her savunmacıya karşı skor üretebiliyor. Eğer bir maç tehlikeye girerse, Clyburn takımın ilk opsiyonu olabilir. Takıma yeni katılan Erkan Yılmaz ve Derek Willis de hemen forma şansı bulabilir. Erkan sahayı koşabilen ve çembere büyük bir agresiflikle saldırabilen çok yönlü bir forvet. Willis ise her iki uçta da iyi ribaund alabilen ve yay gerisinde her açıdan tetiği çekebilen bir şutör. Burak Can Yıldızlı ve Ercan Osmani, Koç Can’a daha fazla derinlik kazandıran çok yönlü forvetler.

Efes’in üç farklı görünümü olduğu için çok az takım pivot pozisyonunda daha derin olacak. Tyrique Jones çemberin üzerinde oynayabiliyor ve olağanüstü fiziğini kullanarak pota altını zorlayabiliyor. Tibor Pleiss alışılmadık ama çok etkili bir pivot ve birçok şekilde skor üretebiliyor: jump hook’lar, yakala ve at üçlükleri, smaçlar, aklınıza ne gelirse. Ante Zizic harika bir ribaundçu ve sayı atmak ya da faul yapmak için çembere saldırmaya her zaman istekli. Genç pivot Efe Demirel, Efes’in üç pivotundan da çok şey öğrenebilir.

Takip Edilmesi Gereken Oyuncu

Tüm gözler Thompson’ın üzerinde olacak ama Derek Willis de önemli bir ekleme. Willis, yüksek yoğunluğu ve fizikselliği sayesinde birçok yönden katkı sağlayabilecek bir oyuncu. Aynı zamanda çok isabetli bir şutör: Willis 2022-23 EuroCup’ta üç sayılık atışlarda altıncı (yüzde 47,5) ve serbest atış isabetinde dördüncü (yüzde 90,7) sırada yer aldı. Üç sayılık atışlarda ise 125 denemenin 60’ında isabet bularak (yüzde 48.0) tüm zamanlarda beşinci sırada yer aldı. Eksik olan tek şey EuroLeague deneyimi ve bu seviyede nasıl tepki vereceğini göreceğiz. Tabi Willis’in Almanya, İspanya ve İtalya’daki yerel turnuvalarda EuroLeague takımlarına karşı oynadığını da unutmayalım. Patlayıcılığı, hızı ve şut isabetiyle Willis bu sezon birçok EuroLeague takipçisini şaşırtabilir.

Genel Bakış

Kariyerinin büyük bölümünü asistan koç olarak geçiren Can, 2022-23 EuroCup’ta Yılın Koçu seçildi ve şimdi bu sahnede baş antrenör olarak ilk kez yer alıyor. Efes bazı kilit oyuncuları değiştirdi ancak uzun süredir bir arada olan çekirdeği korudu. Larkin, Beaubois ve Pleiss artık soyunma odasının yeni veteranları. Thompson sahanın her alanına asist yapabiliyor ve Jones ile Willis’in de eklenmesiyle Efes, sahayı koşabilen ve güçlü bitirebilen birçok oyuncusuyla turnuvanın izlemesi en eğlenceli takımlarından biri olabilir. Final Four’a kalmak için gereken her şeye sahip olan Efes için istikrar çok önemli olacak.