7 Aralık 2023

Takım Analizi: Alba Berlin (2023-24)

ALBA Berlin yaz döneminde son yıllara kıyasla daha fazla değişikliğe gitti; geçen sezona kıyasla yarım düzineden fazla yeni yüz getirmekle kalmadı, aynı zamanda bu isimlerin takımdan ayrılan temel parçaların rollerini üstlenmelerini bekliyor. Koç Gonzalez’in, yetenek seviyesi yüksek ancak deneyimi düşük bir takımla katetmesi gereken uzun bir yolculuk olacak. Yetenek potansiyeline ek olarak, bu ALBA kadrosu aynı zamanda büyüklüğe de sahip. Kadrodaki hiçbir oyuncu 1.90 metreden kısa değil ve altı ön saha oyuncusu en az 2.05 boyunda!

Tüm takımların analizlerini BURADA bulabilirsiniz.

Arka Alan Rotasyonu

ALBA’nın arka alanının temel özelliği genç olması; beş oyuncu 23 yaşında ya da daha genç. Bu durum oyun kurucu pozisyonunda başlıyor ve iki yeni yüz, 20 yaşındaki Matteo Spagnolo ve 22 yaşındaki Ziga Samar, ALBA’nın hücum organizasyonundan sorumlu olacak. Tecrübesiz olsalar da bu ikilinin, özellikle ALBA’nın alametifarikası olan yüksek tempolu stilde oynarken, yaratıcılık ve oyun zekası anlamında beklentileri karşılaması gerekiyor. Bu yaz takıma katılan diğer iki yeni isim Sterling Brown ve Matt Thomas ise çok ihtiyaç duyulan tecrübeli liderliği getirecekler. Keskin nişancı Thomas ilk tam EuroLeague sezonuna çıkmaya hazırken, kanat oyunusu Brown da kıtadaki ilk sezonunun tadını çıkaracak.

Hem Brown hem de Thomas yeni takımlarında büyük roller üstlenmeye hevesli, tıpkı geçen sezondan kalan üç arka alan oyuncusu gibi. Yetenekli kanat oyuncusu Gabriele Procida’nın geçen sezon EuroLeague’in soğuk sularında ıslandıktan sonra gelişiminde bir adım ileri gitmesi ve Spagnolo ile bir İtalyan bağlantısı kurması bekleniyor. Yerli yetenekler, combo guard Jonas Mattisseck ve diğer kanat oyuncusu Malte Delow, son dört sezonda 185 EuroLeague maçına çıktılar ve daha fazla dakika kazanmayı umuyorlar. Bu arada 1 sezon daha kontrat yenilenen, geçen sezonu sakat geçiren İsveçli keskin şutör Eriksson da ritmini bularak takıma yeniden faydalı olmaya çalışacak.

Ön Alan Rotasyonu

ALBA’nın ön sahası pek değişmedi. Bu gruptaki tek yeni oyuncu, ribaundlardaki etkinliği ile dikkat çeken uzun forvet Justin Bean. Bean’in yanı sıra ALBA, her ikisi de 2.05 metre boyunda olan ve rakip savunmalara hem dışarıdan hem de çembere yakın bölgelerden zarar verebilen forvet Louis Olinde ve son Dünya şampiyonu pivot Johannes Thiemann’a büyük ölçüde güvenecek. Olinde ve Thiemann, tıpkı kadroda devam eden diğer oyuncular gibi, önceki sezonlara kıyasla daha büyük rollere sahip olacaklar.

Uzun forvet Tim Schneider da EuroLeague tecrübesi olan bir başka yerli oyuncu; geçen sezon yay gerisinden yüzde 43.2 ile şut attı. ALBA’nın iki gerçek pivotu Christ Koumadje ve Yanni Wetzell. Her ikisi de daha fazla süre almaya hazır, özellikle Wetzell geçen sezon bir maç hariç tüm maçlarda kenardan geldi. 2.23 metrelik Koumadje ise rakip takımlara fziksel üstünlüğünü kabul ettirmeye çalışacak. Hırvat uzun Kresimir Nikic kiralık olarak geçirdiği bir sezonun ardından geri döndü.

Takip Edilecek Oyuncu

22 yaşındaki Sloven oyun kurucu Ziga Samar‘ın bu pozisyonunda doldurması gereken büyük görevler var. Geçtiğimiz yaz ALBA ile sözleşme imzalayan Samar, bir yıl Veolia Towers Hamburg’da kiralık olarak tecrübe kazandı ve EuroCup’ta 9.8 sayı, 6.1 asist, 2.1 ribaund ve 1.1 top çalma ortalamalarıyla oynadı. Ayrıca geçen sezon Almanya Ligi’nde de 6.1 asist ortalaması tutturdu. Genç oyun kurucunun omuzlarında büyük bir yük olacak. Samar’ın bir hücumu sorunsuz bir şekilde yönetmek ve eğlenceli hale getirmek için tüm araçlara sahip olması, EuroLeague’deki ilk sezonunda onu yakından takip etmek için birçok nedenden biri.

Genel Bakış

Kadrodaki değişim ve genç bir takıma sahip olmaları nedeniyle, bu sezon ALBA adına beklentileri düşürmek makul. Ancak kadronun uzun vadede bir araya getirildiği bu yapı, başkent ekibi için yeni değil ve güçlü hücum potansiyeli de düşünülerek bu takım hafife alınmamalı. Gelecek vadeden çok sayıda yetenek ve Thiemann, Thomas ve Brown gibi tecrübeli isimlerin liderliğinde ALBA sezon ilerledikçe büyümeye, gelişmeye devam edecektir. Ve hiç şüpheniz olmasın, koç Gonzalez takımını her hafta sahada sonuna kadar rekabet etmeye hazır hale getirecektir.