19 Temmuz 2024

Shane Larkin: “Zaman Geçtikçe Daha İyi Bir Takım Olacağız”

A Milli Erkek Basketbol takımının yıldız oyuncularından Shane Larkin, milli takımın EuroBasket 2022 elemlerindeki kritik İsveç ve Hırvatistan maçları öncesi NTV Spor’a açıklamalarda bulundu. Yıldız oyuncunun açıklamalarından satır başları şu şekildeydi.

Milli takım olarak Euro Basket 2022 turnuvasına katılmak istediklerini dile getiren Shane Larkin, İsveç ve Hırvatistan maçlarının önemine değindi. Takım halinde iyi bir kamp dönemi geçirdiklerini dile getiren Amerikalı oyun kurucu, çok sıkı çalıştıklarını belirtti. Önlerindeki iki maçı da kazanmak istediklerini vurgulayan Larkin maçlara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“İsveç ve Hırvatistan ile zorlu maçlara çıkacağız. Savaşmak zorundayız. Her şeyimizi ortaya koyup maçları kazanacağımıza inancım tam.”

Euro Basket 2022 elemelerinde grupta şu ana kadar istedikleri sonuçları alamadıklarına değinen Larkin, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Yeni Bir Süreçten Geçiyoruz”

“Yeni koçumuzla Kasım ayında Hollanda karşısında kazanarak ilk galibiyetimizi aldık. Yeni bir süreçten geçiyoruz. Yeni bir sistemde oynamaya alışmaya çalışıyoruz. Herkes birbirine alışmaya çalışıyor. Kasım ayında Hırvatistan karşısında kötü bir sınav vermiştik. Şimdi herkes takımdaki rolünü daha iyi kavrıyor. Birbirimize alışmaya başladık. Önümüzdeki maçlarda daha iyi mücadele edip bunu sonuçlara yansıtacağız. Kamp döneminde Anadolu Efes’e karşı oynadığımız hazırlık maçını kazandık. Oyuncu grubu olarak sahanın içinde birlikte daha rahat hareket ediyoruz ve koçun istediklerini sahaya daha rahat yansıtıyoruz.

Euro Basket 2022 elemelerinde ilk olarak İsveç ile mücadele edeceklerini ve ilk maçta rakiplerine yenildikleri için bu karşılaşmayı en az 8 sayı farkla kazanmak zorunda olduklarını belirten Larkin konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“İsveç’i Yenmek İçin Gerekli Güç ve Motivasyona Sahibiz”

“Rakibimizden averaj üstünlüğünü almak tabii ki önemli. Bence İsveç’i 8 sayı farkla mağlup edebilirsek gruptan çıkmayı büyük ölçüde başarırız. Bu yüzden sahaya çıkıp elimizden gelen her şeyi ortaya koyacağız. Bunun son şansımız olduğunun bilincindeyiz. İsveç’i yenmek için gerekli güç ve motivasyona sahibiz.”

“Birlikte Oynama Alışkanlığı Edindikçe Daha İyi Bir Ekip Olacağız”

Türkiye’nin son dönemde genç kadrosuyla yeniden yapılanma dönemine girmesini değerlendiren Shane Larkin konuyla ilgili olarak şunları ifade etti:

“Genç bir takımız ve beraber oynamayı öğrenmemiz gerekiyor. Zaman geçtikçe birbirimize daha çok alışacağız. Burada bu sürecin bir parçası olmaktan ötürü çok mutluyum. Henüz 28 yaşında olsam da takımın yaşlı isimlerinden biri sayılırım. Yanlış hatırlamıyorsam takımın en yaşlı üçüncü oyuncusuyum. Genç, dinamik ve savaşçı bir ekibiz. Maçları kazanmak için savaşmak zorundayız. Fazla tecrübemiz yok ama gençliğimiz avantaja çevirmeliyiz. Milli takımın her zaman önemli oyuncuları vardı. Şimdi de geçiş döneminde kadromuzda önemli yetenekler var. Birlikte çalışıp oyunumuzu geliştirdikçe daha iyi seviyelere çıkacağımızı düşünüyorum.”

A Milli Basketbol takımıyla ikinci maçına çıkacak olan Shane Larkin takımın en tecrübeli ismi olmasının üzerinde bir baskı yaratıp yaratmadığına ilişkin soruyaysa şu cevabı verdi:

“Takıma katıldığımdan beri herkes beni destekledi. Ben de bu desteğe en iyi şekilde karşılık vermek için elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Benden çok şey beklendiğinin farkındayım. Bir oyuncu olarak ben de kendimden çok şey bekliyorum. Bu baskı beni motive ediyor. Taraftarların veya teknik ekibin beklentilerinin üzerimde olumsuz anlamda bir baskı yarattığını düşünmüyorum. Burada olmayı ben seçtim ve çok mutluyum. Hep birlikte neler olacağını göreceğiz.

Shane Larkin, Euro Basket 2022 elemelerinden sonra 2021 Tokyo Olimpiyat elemelerinde mücadele edeceklerinin hatırlatılması üzerine konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bence Olimpiyat elemelerinde mücadele edecek olmak bizim için çok büyük bir fırsat.  Bu elemeler için önümüzde uzun zaman var ve bu da takım olarak birlikte daha çok zaman geçirip birbirimizi daha iyi tanımamızı sağlayacak. Beraber daha çok oynayıp daha iyi bir takım olarak olimpiyat elemelerinde mücadele edeceğiz. Takım olarak beraber geçireceğimiz zaman bizim için değerli. Çünkü orada karşımıza 7-8 senedir beraber oynayan takımlar çıkacak. Bizse henüz yeni kurulmuş bir ekip sayılırız. Beraber zaman geçirdikçe daha iyi bir takıma dönüşeceğimizi düşünüyorum.  Biliyorsunuz olimpiyat elemeleri Kanada’da olacak. Gruptan çıkmak için Kanada’yı da yenmek zorundayız. Kolay olmayacak ama biz takım olarak genci savaşçı ve istekli bir ekibiz. Açlığımızı motivasyonla birleştirip oradan en iyi sonuçla olimpiyat biletini alarak dönmek istiyoruz. “

Son olarak milli takım taraftarlarına seslenen Shane Larkin kendisini destekledikleri için herkese şükranlarını sundu.   

One thought on “Shane Larkin: “Zaman Geçtikçe Daha İyi Bir Takım Olacağız”

  1. Bu adam bizlere harika başarılar kazandıracak. Önemli olan bu adamın etrafında iyi bir kadro oluşturmak.

Comments are closed.