27 Mayıs 2024

Sertaç, Yeni Koçu, Takım Arkadaşları ve Taraftarlar Hakkında Açıklamalar Yaptı

Gelecek sezon ülkemizi FC Barcelona forması ile hem Turkish Airlines Euroleague‘de hem de İspanya Liga Endesa‘da temsil edecek olan Sertaç Şanlı, kulübün resmi sosyal medya kanallarına detaylı bir röportaj verdi.

Sertaç Şanlı, kendisine örnek aldığı sporcular ile ilgili konuşurken şunları söyledi:

“Birçok iyi oyuncu bana genç yaşımda yardımcı oldu. Galatasaray‘da oynadığım dönemde Boniface N’dong ile birlikte oynuyordum. O da Barcelona’da oynamıştı. Bana çok yardımcı oldu. Oyunumu geliştirmeme katkı sağladı. Ermal Kuqo da bana çok yardımcı oldu. Hem saha içi hem de saha dışında. Hâlâ görüşüyoruz. Mehmet Okur benim idollerimden biriydi. Milli Takım’da onunla çalışma, genç yaşında başardıklarını, NBA’de yaptıklarını konuşma fırsatım oldu. Aklıma ilk gelen isimler bunlar.”

FC Barcelona & Eurohoops

Tecrübeli pivot, kendi karakterinden söz ettiği kısımda ise şunları dile getirdi:

“Kişisel olarak mütevazı bir insan olmak istiyorum. Takımımın neye ihtiyacı varsa onu yapmak, sahada onlarla çalışmak istiyorum. Basketbol oynamaktan keyif alan insan olmak istiyorum. Basit şekliyle böyle söyleyebilirim. Sahada ben yıldız olmak, topu domine etmek istemiyorum. Sadece takımın bir parçası olmak istiyorum. İyi bir takım arkadaşı olmak istiyorum. Bu yıl herkesin bunu yapmak istediğini düşünüyorum çünkü buradaki herkes her şeyi kazanmak istiyor. Bence iyi bir takım arkadaşı ve mütevazı bir insanım.

FC Barcelona & Eurohoops

Son iki yılda hem hücum hem de savunmada oyunumu çok geliştirdim. Orta mesafe ve dış şutlarımı geliştirdim. Bunun ardından savunmada da gerçekten geliştim çünkü birkaç yıl önce gerçekten uzunların arkasında kalamıyordum çünkü zayıf hissediyordum. Vücuduma, ayak hareketlerime çalıştım. Oyunumu nasıl geliştirebileceğimi düşündüm. Özellikle de savunmada. Hücumda bir şeyler yapıyorum ama önemli olan savunmaydı. Hızım üzerine, vücudum ve gücüm üzerine çalıştım. Bunun ardından maç içinde daha iyi hissetmeye başladım.”

FC Barcelona & Eurohoops

Sertaç Şanlı, Anadolu Efes formasıyla yaşadığı EuroLeague şampiyonluğunu ise şöyle değerlendirdi:

“Aslında rüyalarım gerçek oldu. Çünkü basketbola Efes‘te başladım ve Efes ile EuroLeague şampiyonluğunu kazanmak, benim için bir hayalin gerçek olması. Şu an pek bir şey diyemiyorum gerçekten çünkü kupayı kazandıktan sonra sahadaki o hissiyat, yaşamanız gereken bir şey. Saha dışında bunu anlatamam.”

FC Barcelona & Eurohoops

Eski takımının Barcelona ile oynadığı maçlara da değinen Şanlı, şunları söyledi:

“Yanlış bir şey söylemek istemiyorum. Geçen sezon en iyi maçlarımdan birini Barcelona karşısında oynadım. Taraftarlar yokken bir şeyler eksik ama Barcelona’ya karşı oynamak yine de farklı. Çünkü çok büyük bir takım. Zirvedeki takımlardan biri.”

FC Barcelona & Eurohoops

Barcelona ile yeni bir sayfa açması ile ilgili ise tecrübeli oyuncunun görüşleri şu şekilde:

“Başlangıçlar her zaman heyecan verici. Nerede olduğu önemli değil. Fakat Barcelona ile bir başlangıç, farklı bir şey. Sahaya, binaya adım attığınızda, kapıdaki armayı gördüğünüzde bu enerjiyi, vücudunuzda hissedebiliyorsunuz. Ülkem, genç Türk arkadaşlarım için örnek olmak istiyorum. Bu yüzden de EuroLeague’i gelecek sezon da kazanmak istiyorum. Elimden geleni yapıp iyi bir örnek olmak istiyorum.

FC Barcelona & Eurohoops

Barcelona gibi bir kulübün parçası olmak harika bir his. Böyle bir kulüp sizi aradığı zaman gidiyorsunuz. Daha önce de söyledim. En iyi dört takımdan biri. EuroLeague’de Barcelona, CSKA Moskova, Real Madrid ve Anadolu Efes ile birlikte en iyi dörtlüden biri. Dünyada, Avrupa’da böyle.”

FC Barcelona & Eurohoops

Transfer sürecinde Juan Carlos Navarro ile görüştüğünü belirten milli oyuncu şöyle konuştu:

“O, önümüzdeki yıllara dair planlamayı açıkladı ve bu da gerçekten ilgi çekiciydi. Barcelona gibi bir kulübün sizi istemesi de gerçekten heyecan verici. Büyük isimleri duvarlarda görüyorsunuz. Gasol kardeşler, Navarro… Şu an açıklayamıyorum. Aklımda ama doğru kelimeleri bulamıyorum.”

FC Barcelona & Eurohoops

Sarunas Jasikevicius ile görüşüp görüşmediği konusunda ise Şanlı şunları ifade etti:

“Milli takım kampında bulunduğum sırada bana mesaj attı. Biraz konuştuk. Maç esnasında çok tutkulu. Bu oyunu gerçekten çok seviyor. Bunu kolayca görebiliyorsunuz. Kazanmak istiyor. Gerçekten tutkulu bir koç olmasını çok seviyorum. Neredeyse her defasında bağırıyor ama bu kötü bir şey değil. Sahada bunu görebiliyorsunuz. Kazanmak istiyor. Bunun için her şeyi yapmak istiyor. Ben de EuroLeague’i kazanmak istiyorum. Umarım onunla gelecek sezon bunu başarabiliriz.”

FC Barcelona & Eurohoops

Takım arkadaşları ile ilgili de konuşan Şanlı şunları belirtti:

“Bunlar büyük isimler. Onlarla aynı sahayı, aynı soyunma odasını paylaşacağım için gerçekten heyecanlıyım. Nick (Calathes) ile milli takım kampında karşılaştık. O da gelecek sezon için heyecanlı. Ben de gerçekten heyecanlıyım. Umarım iyi bir sezon olur.”

FC Barcelona & Eurohoops

Gelecek sezonki hedeflerine de değinen Sertaç Şanlı, şu ifadeleri kullandı:

“Asıl hedef, EuroLeague şampiyonluğu. Bu kadar. En büyük kupa ve EuroLeague şampiyonluğunu bir kez daha Barcelona ile kazanmak istiyorum.

Barcelona taraftarını çok seviyorum çünkü iki yıl önce buraya geldiğimizde taraftarları, tutkuyu gördüm. Palau Blaugrana’da gerçekten güzel bir atmosfer var. Asla durmuyorlar. Bunu bir de Barcelona forması ile yaşamak istiyorum. Cidden çok heyecanlıyım gelecek sezon için. Taraftarları salonda görmek, onların önünde oynamak istiyorum.”

FC Barcelona & Eurohoops