30 Mart 2023

Scoot Henderson: “Her Oyuncu Bir Franchise’in Yüzü Olmak İster”

2023 NBA draftinin Victor Wembanyama’dan sonra en önemli yıldız adayı olarak gösterilen Scoot Henderson, hali hazırda G League Ignite formasıyla bu sezon görev aldığı altı maçta 21.2 sayı, 4.5 ribaunt ve 5.8 asist ortalamaları yakaladı.

Burnundaki kırıktan ötürü kasım ayının ortasından bu yana parkelerden uzak kalan 18 yaşındaki gard, Hoops Hype’dan Michael Scotto’ya verdiği demeçte haziran ayındaki NBA draftindeki hedeflerinden bahsetti.

“Her oyuncu bir franchise’in yüzü olmak ister. Bunun dışında iyi bir yetenek setine sahibim ve iyi bir insanım. Diğer oyuncuları ve akranlarımı cesaretlendirmeye çalışıyorum.”

2023 NBA draftinde Fransız fenomen Victor Wembanyama’dan sonr en önemli potansiyel olarak görülen Scoot Henderson, her oyuncunun birinci sıradan seçilmek istediğine vurgu yaparken, konuya dair şöyle konuştu:

“Her oyuncu gibi bir numara olmak istiyorum. Bu benim rekabetçi ruhum. Yaptığım her şeyde 1 numara olmak için can atıyorum. Hala oyunum geliştirmek için çabalıyorum. Bilhassa üç sayılık atışlar ve orta mesafe şutlarımı mükemmelleştirmeye bakıyorum. En önemlisi modern basketbolda tüm sahayı görebilmek hızın içinde doğru kararlar vermek olduğunu biliyorum.”

Basketnews

18 yaşındaki Scoot Henderson oyununu Russell Westbrook’a benzetirken saha görüşü ve pas yeteneği konusunda ise Andre Miller’i örnek aldığını belirtiyor.

Geçtiğimiz ekim ayında 2023 NBA draftindeki en büyük rakibi Victor Wembanyama’nın takımı Metropolitan Levallois ile Amerika’da iki gösteri maçı oynayan Scoot Henderson, gelecek yılki draftte ilk sıradan seçilir mi bilinmez ama gerek skorer kimliği gerekse saha görüşü ve yanındaki oyunculara pozisyon hazırlama kabiliyetiyle seçileceği sıradan bağımsız olarak gittiği takıma önemli değer katacağı ortada.