6 Haziran 2023

Rudy Gobert: “Hedef Şampiyonluk Kazanmak”

Minnesota Timberwolves, geçtiğimiz günlerde dev bir takas paketiyle Utah Jazz’dan kadrosuna kattığı Fransız uzun Rudy Gobert’ı basına tanıttı.

Basın toplantısında söz alan Timberwolves basketbol operasyonları başkanı Tim Connelly şunları dile getirdi:

“Yaptığımız bu hamle şu anda sahip olduğumuz hiçbir şeyi engellemiyor. Bilakis daha iyi hale getiriyor. Şu anda sahip olduğumuz şeyi artırıyor. Dolayısıyla, formda olduğumuzda, çok daha iyi bir takım olacağız. Bu sadece yetenekle ilgili değil. Bu, takımı geliştirmekle ilgili.”

30 yaşındaki Rudy Gobert karşılığında Patrick Beverly, Jarred Vanderbilt, Leondro Bolmaro ve Malik Beasley yanı sıra birçok draft hakkını Utah Jazz’a gönderdiler. Gobert Minnesota’da uzun rotasyonunda ligin en değerli oyuncularından Karl-Anthony Towns ile beraber oynayacak.

Batı konferansında son altı sezonda Utah Jazz Rudy Gobertli kadrosuyla normal sezonda en çok maç kazanan takım olsa da bu dönemde play-offlarda konferans yarı finallerinden öteye geçemedi.

Minnesota Timberwolves’a takas edilmesiyle ilgili konuşan Rudy Gobert şunları söyledi:

“Kazanma penceresi her zaman büyük değildir. Utah’ta bizim için böyle oldu. Organizasyonun böyle hissettiğini düşünüyorum. Belki son birkaç yıldır sahip olduğumuz o pencereyi geçmiştik. Yine de çok rekabetçi bir takım olacağını düşünüyorum. Benim için alabilecekleri tüm varlıklarla, beni kadroya katmak için kararlılıkla hareket etmeleri beni etkiledi.”

Basketnews

Gobert kariyerinde 3 kez yılın savunmacısı seçilmeyi başaran, ligin en değerli çember savunmacılarından biri. Fakat rakipler kısa beşlerle parkede kaldığın perimetre savunmasında çok zorlanıyor ve bu durum Fransız yıldızın verimini oldukça olumsuz etkiliyor. Bunu son iki sezonda Utah Jazz play-offlarda kaybettiği Los Angeles Clippers ve Dallas Mavericks serilerinde sıkça gördük.

Minnesota Timberwolves Gobert’i kadrosuna katmak için birçok draft hakkın ve bench derinliğinden feragat etti. Buna değip değmeyeceğini önümüzdeki sezon izleyip göreceğiz.