12 Temmuz 2024

RESMİ: Zalgiris, Guard Rotasyonuna Telekom’dan Wallace’ı Ekledi (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Zalgrisi Kaunas, guard rotasyonuna tanıdık bir ismi ekledi.

Litvanya Ligi ekibi, geçen sezon ülkemizde forma giyen Tyrone Wallace ile 1 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu.

1.96 metre boyunda olan 1994 doğumlu solak guard, geçen sezon BSL’de 32 maçta ortalama 33 dakika süre alırken 17.3 sayı, yüzde 30.2 üçlük, 5.1 ribaund, 4.9 asist ve EuroCup’da ise 19 maçta ortalama 34.3 dakika sahada kalırken 17.9 sayı, yüzde 39.1 üçlük, 4.2 ribaund, 3.8 asist, 1.7 top çalma ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ

California çıkışlı olan Wallace, profesyonel kariyerine G-League’de başlamıştı. Sonrasında NBA’de Clippers, Hawks, Pacers, Pelicans formalarını da terletmişti. 2022 yazında ise Avrupa kariyerine başladı Paris Basketball ile imzalayarak. Orada bir sezon oynadıktan sonra geçen sezon da ülkemizde Ankara ekibinin başarısı mücadele etmişti. Wallace, kariyerinde ilk kez Euroleague sahnesine çıkacak.

Wallace çok yönlü bir guard. Hem skor üretebilme hem de pas dağıtabilme yeteneklerine sahip ki fiziksel artıları ve top tekniği ile beraber dikkat çekiyor. Hücumda eksi olarak belirteceğimiz konu dış şutları. Evet bu alanda gelişimini sürdürüyor ama hem mekaniği iyi değil hem de özellikle pozisyon seçimlerinde yaptığı hatalar verimliliğini iyice düşürüyor. Açık sahada zaten çok etkili yarı sahada da potaya direkt penetre ederek ya da orta mesafeden bir şekilde skorunu üretebiliyor veya takım arkadaşlarına pozisyon hazırlayabiliyor ama dış şutlardaki bu sıkıntı onun Euroleague kariyerinde zorlanmasına ilerlemesine neden olabilir. Diğer yandan baskı altında hata yapmaya açık bir guard, top tekniği iyi seviyede de olsa dediğim gibi karar mekanizması elit noktalarda değil… Savunmada da atletizm, çabuk eller ve ayaklar, pozisyona göre uzun olması gibi bir çok artıya sahip. Fakat zaman zaman oyunun bu tarafında enerjisini ve motivasyonunu tam olarak sahaya koymuyor…

Oyunun iki yönünde de faydalı ve aktif bir guard olması, pozisyonuna göe fiziksel artıları ve hücumdaki çeşitliliği ile dış şutlardaki sıkıntısına rağmen hem EuroCup hem de Pro A’daki çaylak sezonunu verimli geçirmiş, Telekom’da da istikrarlı şekilde bu sahnelerde yer alabileceğini göstermiş, elit guardlar arasına girmiş bir isim. Zalgiris’de Francisco ile iyi bir ikili olacaklarını, hem organizasyon hem de skor üretimi konusunda birbirlerini tamamlayacaklarını düşünüyorum. Ayrıca Francisco’nun 1 numaradaki fiziksel dezavantajlarını da Wallace ile kapatmış olacak koç Trinchieri. Wallace, Euroleague’deki çaylak sezonu için doğru bir takım seçmiş durumda. Telekom’daki performansını sürdürüp, savunmaya biraz daha konsantre olur ve hücumda şut seçimlerine önem verirse Euroleague’de combo guard olarak kalıcı bir yer bulacağına inanıyorum.