12 Temmuz 2024

RESMİ: Zalgiris, EuroCup’da Parlayan Sirvydis ile Anlaştı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekibi Zalgiris Kaunas, EuroCup’ın skorer isimlerinden birisini kadrosuna kattı.

Litvanya Ligi temsilcisi, geçen sezon Lietkabelis forması ile izlediğimiz Deividas Sirvydis ile 2+1 yıllık kontrat imzaladı. Anlaşmada Euroleague ve NBA çıkışları bulunuyor. Real Madrid de Litvanyalı kanat oyuncusu ile ilgileniyordu.

24 yaşındaki solak kanat oyuncusu geride bıraktığımız sezon EuroCup sahnesinde çıktığı 16 maçta 18.9 sayı, 4.4 ribaund, 2.6 asist, 17.8 verimlilik puanı ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Babası bir basketbol antrenörü olan, dolayısıyla genlerini aileden almış bir oyuncu. Dış şutör olarak uzmanlaşan bir isim, evet potaya da gidebiliyor ama bu yeteneğini NBA’de gösteremedi, yeteri kadar güçlenemediği ve ortalamanın altında bir atlet olduğu için. Avrupa basketbolunda ise bu alanlarda fazla zorlanmadığını gördük. Yani Euroleague için en azından işin hücum tarafında hazır olduğunu gösterdi.

Avrupa’da kendi jenerasyonunun en iyi şutörlerinden birisi ve dar alanlarda şut atma becerisine sahip pürüzsüz bir hücum yeteneği. Aynı zamanda da yetenekli bir pasör. Atletizminin vasat olması ve yeteri kadar kalın, güçlü olmaması Euroleague seviyesinde işin savunma tarafında onu zorlayabilir. En azından ortalama bir savunmacı olmayı başarırsa etkili dış şutları ile beraber Euroleague’de benchten gelerek de olsa bir tamamlayıcı ya da görev adamı olarak kendisine iyi bir kariyer yaratabilir.

Sirvytis gelişme potansiyeli yüksek olan bir oyuncu. Skorer kimliğinin yanında savunma, tutarlılık ve fiziksellik gibi alanlarda gelişimini sürdürürse, daha yüksek rekabet seviyelerinde daha etkili bir oyuncu haline gelebilir. Zalgiris ve koç Trinchieri bu anlamda onun için büyük bir şans. Burayı bir okul ve gelişim merkezi olarak görüp aldığı süreleri iyi değerlendirebilirse hem milli takım hem de Euroleague seviyesinde yıldız olma potansiyeline sahip bir yetenek.