12 Temmuz 2024

RESMİ: Partizan, Beklenen Marinkovic Hamlesini Açıkladı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Partizan yerli rotasyonuna önemli bir takviye yaptı.

Adriyatik Ligi temsilcisi, altyapısından yetişen Vanja Marinkovic ile 2 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu.

1.98 metre boyunda olan 27 yaşındaki Sırp şutör, bu sezon Baskonia ile Euroleague sahnesinde 37 maçta ortalama 26.4 dakika süre alırken 11.0 sayı, yüzde 38.4 üçlük, 2.5 ribaund, 1.5 asist ve Endesa’da ise 33 maçta ortalama 24.6 dakika süre alırken 11.5 sayı, yüzde 38.7 üçlük, 1.8 ribaund, 1.1 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Marinkovic’in en iyi becerisi, formunun sağlam olduğu ve hareket halindeyken artı baskı altındayken de rahatça kullandığı yakala ve at şut becerisi. Spesifik bir noktası yok, yay gerisinde her yerden istikrarlı bir şutör ve kompakt bir iki hareketli şut mekaniğine sahip. Baskonia, Marinkovic’i topsuz alanda serbest bırakan oldukça fazla perdeleme aksiyonu kullanıyor ve Marinkovic topsuz alanda hareket etmek için iyi bir farkındalık geliştirmiş görünüyor. Bazı mekanik değişikliklerle birlikte bu durum son iki yılda şut yüzdesini artırmasına yardımcı oldu ki bu sezon hem Endesa hem de Euroleague’de istikrarı buldu, yüzde 38 ile üçlük isabet oranı yakaladı!

Bir yakala-at şutöründen daha fazlası olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Ancak 27 yaşına gelmiş bir oyuncu olmasına rağmen halen geliştirmesi gereken çok şey var ki bu yılki performansı da karışık. Yine gelişme potansiyeli olduğunu gösterdi ama somut bir becerisi yok. Pas verme Marinkovic’in parlama gösterdiği ancak henüz istikrarlı bir şekilde üretemediği bir alan. İyi bir saha görüşü ve hissi var, açık sahada güçlü, savunmaları üstüne çekerek takım arkadaşlarına hızlı hücumlarda çıkardığı paslarla skor bulma şansı tanıyor. Ancak pas özelliği ve asistler, bugüne kadar hücum repertuarının büyük bir parçası olmadı.

Marinkovic ayrıca ikili oyunlarda da yartıcı olarak potansiyel gösteriyor. İstikrarlı bir şekilde çembere gidebiliyor ve oldukça hızlı olduğu için savunmacıları dribbling ile geçebiliyor. Halen fiziksel olarak yeterli değil, vücudunu savunmacıları ile arasına koyacak, temas kuracak güce sahip değil ama ince yön ve hız değiştirme hareketleriyle rakiplerinin dengesini bozabiliyor. Marinkovic’in hücumdaki tek kırmızı bayrağı, güven vermeyen dribbling becerisi. Yarı sahada ikili oyunları dirbbling üstünden organize edebileceğini gösterse de zaman zaman top kaybına meyilli olabiliyor. Bu durum onu dribbling üstü orta mesafe şutlarda da etkiliyor. Yakala-at pozisyonlarına göre daha az tutarlı.

Defansif açıdan Marinkovic’in bu yılki performansından çıkarılacak pek bir şey yok. Yine savunmada pek umut vaat eden bir oyuncu değildi ama Baskonia’nın hücum odaklı bir takım olması, yanında Miller-McIntyre ve Moneke gibi üst seviye savunmacıların olması onun bu defolarının fazla ortaya çıkmasına engel oldu.

Partizan’da koç Obradovic’in Andjusic’i fazla düşünmediğini, kenardan getirdiği Avramovic’in de dış şutlarda istikrarsız olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de özellikle Punter kenardayken guard pozisyonundan ceza şutları bulmakta zorlandılar. Ayrıca Marinkovic halen üst seviyede olmasa da artık daha güvenilir bir dribblinge sahip, ikili oyunları organize edebiliyor ve penetre üstünden daha fazla tehdite sahip. Ancak savunması ve fiziği, gücü bana göre halen Euroleague seviyesinin altında. Koç Obradovic’in ona vereceği süreler bu eksilerden dolayı sınırlanabilir…