12 Temmuz 2024

RESMİ: Milano, Bolmaro’yu Kadrosuna Kattı (Analiz)

Turkish Airlines Euoleague ekiplerinden Olimpia Milano, guard rotasyonuna takviye yaptı.

İtalya Lega Basket Serie A şampiyonu geçtiğimiz günlerde FC Bayern Munich ile yollarını ayıran Leandro Bolmaro ile 2 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu.

1.98 metre boyunda olan 2000 doğumlu combo guard, geride bıraktığımız sezon BBL’de 41 maçta ortalama 20 dakika süre alırken 7.7 sayı, yüzde 38.5 üçlük, 2.7 ribaund, 2.8 asist ve Euroleague’de ise 30 maçta ortalama 20.2 dakika sahada kalırken 8.4 sayı, yüzde 30.2 üçlük, 2.8 ribaund, 3.4 assit ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Bolmaro mükemmel saha görüşü ve pas becerileriyle tanınıyor. Hücumu etkili bir şekilde yönetebiliyor ve takım arkadaşları için skor fırsatları yaratabiliyor. İyi top kullanma becerilerine sahip ve bu sayede savunmaların arasından geçerek kendisine ve arkadaşlarına alan yaratabiliyor. Sahanın her iki tarafında da çok yönlü bir isim. Oyun kurucu ve şutör gard pozisyonlarında görev alabiliyor ve savunmada farklı pozisyonları koruma yeteneğine sahip. Rakiplerini bozmak için uzunluğunu ve çabukluğunu kullanan inatçı bir savunmacı. Bolmaro’nun savunma becerileri onu perimetre üzerinde değerli bir varlık haline getiriyor. Yüksek bir basketbol IQ’suna sahip, topla akıllı kararlar veriyor ve oyunun nüanslarını anlıyor. Bolmaro rekabetçi bir tavırla oynuyor ve potaya hücum etmekten ya da zorlu savunma görevlerini üstlenmekten çekinmiyor.

Şutlarını geliştirmeye devam ediyor, halen sınıf atlaması için fokuslanması gereken ana faktör diyebiliriz. Genel olarak iyi bir basketbol IQ’suna sahip olsa da, Bolmaro’nun özellikle yoğun savunma baskısı altında topu tutarken karar verme mekanizmasını geliştirebileceği durumlar var, halen basit hatalar yapabiliyor. Dribbling üstünden kendi şutunu yaratma becerisini geliştirmeli ki bu hücum oyununa başka bir boyut katacak ve onu savunmacılar için daha öngörülemez hale getirecektir. Diğer yandan yarı saha basketbolunda savunmalar sertleştiğinde ve ona konsantre olduğunda skor bulma konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Bolmaro, büyük ve güçlü oyuncuları savunurken zorlanıyor

Bolmaro, bir yıldız değil elbette. Takımına enerji, savunma ve delicilik anlamında değer katabilecek bir görev adamı. Bu rolde de iyi bir kariyere sahip olabilir. Bu anlamdaki ilk sınavında pek başarılı olamadığını söylememiz lazım. Koç Laso ona hem BBL hem de Euroleague sahnesinde hatrı sayılır dakikalar verdi aslında ama özellikeş işin istatistik tarafında zayıf kaldığını gördük. En önemli konu olan sayı ve asist departmanlarında vasatın üstüne çıkamadı. Evet henüz 24 yaşında ve NBA macerasını erken deneyip başarısız olarak dönmüş bir oyuncu için mental sorunlar yaşaması normal. Fakat Bayern’deki başarısızlıktan sonra Milano bana göre son şansı Euroleague sahnesi için. Eğer Milano’da istatistiklerini toparlayıp kendisini gösteremezse bir alt seviyeden devam etmek zorunda kalabilir…