22 Mayıs 2024

RESMİ: Merkezefendi, Guard Rotasyonunu Sibande ile Güçlendirdi (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Yukatel Merkezefendi Belediyesi, sezonu kapatan Hudson’ın yerini kimle dolduracağını buldu.

Denizli ekibi Nike Sibande ile anlaştı ve haftasonu Tofaş karşısında işlemleri yetişirse forma giymesi de bekleniyor.

1.93 metre boyunda olan 1999 doğumlu Amerikalı guard, sezona Fin ekibi Kataja ile başlamış ve Europe Cup’da 8 maçta 20.1 sayı, yüzde 41.1 üçlük, 5.5 ribaund, 2.8 asist gibi dikkat çekici istatistiklere imza atmıştı. Sonrasında transfer olduğu Yunan ekibi Maroussi’de ise 4 lig maçında ortalamada sadece 12 dakika süre bulabilmiş ve 5.0 sayı, 1.0 ribaund, 1.0 asist ile beklentileri karşılayamamıştı.

OYUNCU ANALİZİ:

Pittsburgh çıkışlı olan ve Avrupa’da çaylak sezonunu geçiren bu yetenekli guardı gelin biraz daha yakından tanıyalım. Keyifli okumalar.

Sibande, aletizmi yüksek, her iki guard pozisyonu için de fiziksel artıları olan ve oyunun farklı alanlarına katkı sağlayabilen çok yönlü bir skorer. Çabuk ilk adımı ile etkili bir birebirci, her fırsatta çembere atak etmeyi seviyor. Bu sayede de teması alıp bolca çizgiye gidiyor ki orada da yüzdesi iyi olan bir isim. Özellikle geçiş hücumlarında ve oyun yarı sahaya kaldığında şut tercihlerini verimli hale getirmeli, şut-pas karar mekanizmasını geliştirmeli. Dribbling üstünden saygıdeğer seviyede bir üçlük tehditine sahip. Ayrıca topsuz koşular sonrası perdelerden çıkarak yakala-at pozisyonlarında da güvenilir bir şut silahı var. Birçok Amerikalı guard gibi o da açık alanda çok iyi, koşmayı ve takımını koşturmayı seven bir guard. Genel anlamda bencil bir skorer değil, topla oynamayı sevse de aynı zamanda arkadaşlarını da beslemeyi biliyor, özellikle penetre pas oyunlarında. Pozisyonuna göre iyi bir ribaundçu olduğunu NCAA’de olduğu gibi Europe Cup seviyesinde de gösterdi.

Sert ve sağlam bir savunmacı, dribbling yapan oyuncunun üstünde çabuk elleri ve ayakları ile baskı kurmayı biliyor, top çalma becerisi de iyi seviyede. Şutlara el gösteren, rakipleri rahatsız eden, genel anlamda iyi bir perimetre savunucusu. Oyunun bu tarafında geliştirmesi gereken noktaların başında fiziksel dezavantajları yer alıyor. Özellikle 2 numarada görev aldığı anlarda fizikli kanat oyuncuları onu rahatlıkla alçak postta yenebiliyorlar.

Herşeyden önce heyecan verici bir oyuncu Sibande. Atletizmi, deliciliği ve hiç de yabana atılmaması gereken üçlük tehditi ile takımın skor yükünü taşıyabilecek bir oyuncu ki bunu Kataja ile Europe Cup seviyesinde gösterdi ve Merkezefendi’nin de ondan beklediği benzer seviyede olacak, sonuçta öncelikli hedefleri ligde kalmak. Oturu ve Jones’da olduğu gibi bu transferin de bir scouting başarısı olduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle sezonun bu döneminde risk almaya değer yeteneklere sahip bir oyuncu. Karakterinin de gayet iyi olduğunu, çalışkan ve uyumlu bir oyuncu olduğunu söyledi Fin medyasından dostlar. Mason ile beraber sahada aldıkları anlarda top paylaşımında sorun yaşamazlarsa Merkezefendi hücumlarını farklı bir seviyeye çıkarabilirler birlikte!