17 Haziran 2024

RESMİ: Ligin Yeni Takımlarından Yalovaspor’ın İlk Yabancı Transferi McConico Oldu (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi‘nin yeni takımlarından Semt77 Yalovaspor ilk transferini yaptı.

Yalova ekibi ilk yabancı transferini Travis McConico ile yaptı.

1997 doğumlu ve 1.98 m boyundaki McConico, bu sezon Bulgaristan’ın BC Chernomorets Burgas takımında 40 maçta ortalama 33.3 dakika süre aldı ve 18.2 sayı 4.9 ribaund 5.8 asist 2.2 top çalma 0.3 blok ortalamaları; %54 ikilik, %34 üçlük, %76 serbest atış yüzdeleri tutturdu. Amerikalı oyuncu, bu sezon takımıyla Bulgaristan Kupası şampiyonluğu yaşadı ve turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.

OYUNCU ANALİZİ:

Atletik özellikleri ve skorer kimliği ile ön plana çıkan McConico’yu gelin biraz daha yakından tanıyalım. Öncelikle artılarıyla başlayalım. McConico oyunun farklı alanlarında takımına katkı sağlayabilen bir isim. Skor üretimi, ribaund ve savunma gibi çeşitli alanlarda katkı sağlayabiliyor. Atletik özellikleri ve esnekliği sayesinde potaya etkili bir şekilde gidebiliyor, çember etrafında temas aldığı pozisyonları da bitirebiliyor ve arka alanda birden fazla pozisyonu savunabiliyor. McConico yayın gerisinden önemli bir tehdit. Hem tepe ikili oyunları sonrası dribbling üstünden bulduğu şutlar hem de ceza şutlarında, yakala-at pozisyonlarında etkili bir şutör. Aslında orta mesafe tehditini de daha istikrarlı hale getirdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca birden fazla pozisyonu koruma ve pas aralarına girme yeteneği de dahil olmak üzere sağlam savunma becerilerine sahip, oyunun bu tarafında da potansiyeli yüksek bir isim. McConico yüksek bir basketbol IQ’suna sahip ve sahanın her iki tarafında da akıllı kararlar veriyor, oyun anlayışıyla takım başarısına katkıda bulunuyor.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara. Birçok genç oyuncu gibi McConico da maçtan maça performansında tutarlılık sorunu yaşıyor. Henüz Avrupa’da üst seviye bir ligde oynamamış olması istikrar dışında tecrübe eksikliği anlamında da onun eksiklerinden birisi. İyi top kullanma becerileri gösterse de, dribbling üstünden yaratma ve karşısnda baskılı savunmayı idare etme becerisini geliştirmesi oyununa fayda sağlayabilir. McConico serbest atışlarda zorlananan bir isim. Bir kanat oyuncusu için sadece yüzde 75’lik bir orana sahip olması yeterli değil. Serbest atış çizgisinden isabet oranını artırması onu daha güvenilir bir skorer ve sert maçlarda da daha etkili bir silah haline getirebilir.

Ligimizdeki takımların yeni sezonla beraber artık maç kadrolarında 7 yabancı bulundurabiliyor olmaları bu tarz potansiyelli oyuncuların transferini arttıracaktır. McConico, Bulgaristan gibi bizim ligimizin çok altında bir seviyede oynamış ama orada da skorer yeteneklerini göstermiş bir isim. Evet 27 yaşında ve genç bir oyuncu değil ama Finlandiya 2. ligi ve İsveç 1. liginde pişerek profesyonel kariyerinde yükselişe geçti. Yalova gibi düşük bütçeli bir takım için alternatif yabancı, benchten gelen skorer, x-faktör gibi rollerde kullanabilecek bir isim.