12 Temmuz 2024

RESMİ: Ligin Yeni Takımı Mersin, Olaseni’yi Kadrosuna Kattı (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi‘nin yeni takımlarından biri olan Mersin BBSK uzun rotasyonuna tanıdık bir ismi ekledi.

Akdeniz ekibi daha önce ülkemizde Bursaspor, Büyükçekmece, Darüşşafaka formalarını giyen ve son olarak da London Lions’da izlediğimiz Gabriel Olaseni ile anlaştığını açıkladı.

2.08 metre boyunda olan 1991 doğumlu tecrübeli pivot, geçen sezon BBL’de 39 maçta 12.5 sayı, 5.9 ribaund, 2.5 asist ve EuroCup’da ise 21 maçta 15.5 sayı, 7.3 ribaund, 2.2 asist ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Olaseni boyalı alanda etkinliği üst düzeyde olan ve potadan uzaklaştıkça değeri azalan bir uzun. Özellikle hücum ribaundlarıyla takıma katkı veren hem kendine hem de takım arkadaşlarına ikinci şans sayıları kazandıran, bunun dışında ikili oyunlarda da potaya aktif devrilerek yüksek yüzdeli bitirişlere imza atan bir oyuncu. Ayrıca mobil bir uzun, tam sahada koşan, yüksek tempoda takımını yanlız bırakmayan bir isim. Orta mesafe tehditi de var, yüksek postta kısa devrilmeler ya da katlar sonrası boş kaldığı anlarda yakala at pozisyonlarında yüksek yüzdeye sahip. İşin savunma tarafında da iyi zamanlaması sayesinde blok tehditi olan bir pivot. Fiziksel temastan kaçmayan ve boyalı alanda savaşmayı seven bir oyuncu. Savunma ribaundlarında da oldukça iyi katkı verebildiğini belirtmek lazım.

Hücumda özellikle boyalı alanda onunla ilgili artıları daha fazla sayabiliriz ama topu yere her vurduğunda risk teşkil eden, top tekniği zayıf bir uzun ki pasör özelliği de yok, bu da onu hem ikili sıkıştırmalarda bir hedef haline getiriyor hem de tek yönlü bir silah olmasına neden oluyor. Konu savunma tarafına gelince ise eksileri daha fazla olan bir uzun olduğunu belirtmek gerekli. Alçak postta ayak hareketleri fazla olan uzunlara karşı bir kaç hamleden sonra çabuk pes edebiliyor. Bunun yanında ikili oyun savunmasında kısaya el gösterip devrilen adamını takip etme ya da rotasyonlarda geç kalabiliyor, reaksiyonlarda genelde sorun yaşıyor. Yaşlanan bacaklarıyla da artık adam değişmelerde kısaların karşısında iyi kalamadığını belirtmemiz lazım. Bu nedenle de tepe ikili oyunlarında bile genelde çember altında kalmayı seviyor, bu da şutör uzunları savunmakta zorlanmasına, takımının da onun açığını kapatabilmek için ciddi rotasyonlar yapmasına neden oluyor.

Mersin’in elindeki diğer 5 numara Kairys ve kariyeri boyunca uzun sürelerde sahada kalıp verimli olamadığını biliyoruz, özellikle üst seviye liglerde. Dolayısıyla Olaseni gibi tecrübeli ve verimi yüksek bir uzunla süreleri paylaşacak olmaları gayet mantıklı bir hamle olmuş. Olaseni de artık ilerleyen yaşıyla BSL seviyesinde takımın as pivotu olamayabilir çünkü. Ama bu ikilinin ligde kalma hedefi doğrultusundaki bir takımda gayet faydalı olacağını düşünüyorum ki Cruz da organizasyon anlamında uzunlarla iyi anlaşan bir guard, Simmons ile beraber bu iki tecrübeli uzunu doğru kulanacaklarını düşünüyorum.