18 Temmuz 2024

RESMİ: Galatasaray’ın Yeni Uzunu Izundu Oldu (Analiz)

Ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi‘nde temsil etmeye devam eden Galatasaray yeni uzununu açıkladı.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi geçen sezon Oldenburg forması ile izlediğimiz Ebuka Izundu ile anlaştığını duyurdu. Kontratın 1+1 yıllık olduğu belirtildi.

2.08 metre boyunda olan 1996 doğumlu Nijeryalı pivot, geçen sezon BBL’de 9.1 sayı, 5.6 ribaund istatistikleriyle mücadele etmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Miami Üniversitesi çıkışlı olan Izundu, Real Betis, Strasbourg, FMP Beograd ve son olarak da Oldenburg takımının formasını giymişti. Gelin Nijeryalı uzunu artılarıyla eksileriyle biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Öncelikle artılarına bakalım. Izundu, hem hücumda hem de savunmada etkili olmasını sağlayan mükemmel bir atletizme sahip. Çevikliği, hızı ve sıçrama yeteneği onu geçiş hücumlarında efektif bir bitirici ve aynı zamanda kendi çemberi altında da bir blok tehditi yapıyor. 2.08 metre boyunda olan ve uzun bir kanat açıklığına sahip. BU fiziksel özellikleri sayesinde de boyalı alanda şutları etkili bir şekilde değiştirme ve engelleme yeteneğine sahip. Zamanlaması ve öngörüsü onu zorlu bir çember koruyucusu yapıyor. Şut engellemenin yanı sıra Izundu’nun atletizmi birden fazla pozisyonu savunabilmesini sağlıyor. Adam değişme savunmasında kısaların karşısında kalabiliyor ve daha büyük rakiplere karşı çemberi koruyabiliyor. Her iki pota altında da etkili ve agresif bir ribaundçu. Cüssesi, atletizmi ve pozisyon alma becerisi sayesinde trafikte ribaundları toplayabiliyor, takımına ikinci şans sayıları getiriyor veya hızlı hücumları başlatıyor. Pota çevresinde verimli bir şekilde skor üretebiliyor. İster post hamleleriyle, ister tamamlayıcı smaçlarla ya da ikili oyunları hava harekatları ile bitirerek olsun, boyunu ve atletizmini kullanarak içeriden sayı üretiyor. Yüksek motoruyla tanınan Izundu, her maçta sahaya enerji ve efor getiriyor. Onun her top için verdiği mücadele genellikle takımı için ikinci şans fırsatları yaratıyor ve rakiplerin moralini bozuyor. Öğrenmeye ve gelişmeye istekli olduğunu halen gösteren bir oyuncu. Koçların kolaylıkla çalışabildiği bir isim, uyumlu ve oyununu geliştirmek için geri bildirimleri uyguluyor.

Gelelim eksilerine… Izundu hücumda tutarlılık konusunda, özellikle de boyalı alan dışında skor üretme konusunda sıkıntı yaşıyor. Orta mesafe ve perimetre şutlarını olmaması sınırlı bir hücum oyuncusu olmasına neden oluyor. Pota çevresinde etkili olsa da post hareketleri repertuarı sınırlı. Alçak posttaki skor hareketleri cephaneliğini genişletmek onu daha öngörülemez bir hücum tehdidi haline getirebilir. Elbette dribbling onun birinci önceliği değil bir pivot olarak ama en azından trafik için rahat hareket edebilmek ve savunmacıların yanlış pozisyonlarını cezalandırmak için veya gerektiğinde ribaundu alıp hızlı hücumları başlatmak için bu özelliğini geliştirmeli. Birçok uzun oyuncu gibi Izundu da serbest atışlarda zorlanıyor. Serbest atış yüzdesini artırması rakiplerin kasıtlı faul yapmasını engelleyebilir. Geçen sezon Oldenburg ile çizgiden yüzde 67.6 (50-74) ile oynamıştı. Savunmadaki çok yönlülüğüne rağmen, perimetrede daha hızlı oyuncuları savunmakta sorun yaşadığını belirtebiliriz. Yanal hareketlerini çabuklaştırma ve savunma pozisyonu alma üzerinde çalışması gerekiyor. Agresif oyun tarzı ve şut engelleme yeteneği nedeniyle Izundu bazen kendini faul problemi içinde bulabilir. Savunma disiplinini ve zamanlamasını geliştirmesi sahada daha uzun süre kalmasına yardımcı olabilir.

Özetle Izundu atletizm, şut bloklama, ribaund alma ve savunmada çok yönlülük gibi güçlü yönleri olan yetenekli bir basketbolcu. Ancak hücumda tutarlılık, serbest atış ve savunma disiplini konularında da sıkıntılar yaşıyor. Galatasaray’ın Livingston ve Efianayi ile iki delici guardının olduğunu, tempoyu sürekli forse edeceğini düşünürsek Izundu gibi atlet ve motoru yüksek bir uzunun takım yapısına uygun olduğunu, çember savunma ve ribaundlar konusunda getireceği artıların yanı sıra ikili oyunlarda Livingston ile yapacağı hava harekatlarının da etkili olacağını düşünüyorum. Söylemeye gerek yok ama yıldız bir uzun değil, hücumda her maç çift haneli skor katkısı beklememek lazım ancak ribaundlar ve bloklarda hatrı sayılır bir katkı vereceğini öngörüyorum.