22 Mayıs 2024

RESMİ: Fenerbahçe, Sakatlıklar Sonrası Noua Takviyesini Yaptı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerimizden Fenerbahçe Beko, uzun rotasyonuna takviye yaptı.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibinde Metecan, Pierre, Hayes ve Sestina’nın sakatlıkları forvet rotasyonunda koç Saras’ın elini çok zayıflatmıştı.

Euroleague dışından alınacak olan oyuncular için transfer süreci 7 Şubat’a kadar devam ettiği için Fenerbahçe Beko,Tortona forması ile izlediğimiz Amine Noua ile 1 aylık kiralık kontrat konusunda anlaştı. Temsilcimiz isterse kontratı 4 ay daha uzatma opsiyonuna sahip.

2.02 metre boyunda olan 26 yaşındaki Fransız 4 numara, sezona Holon’da başlamış orada BCL’de forma giyediği 4 maçta 14.0 sayı, 6.8 ribaund, 1.0 asist ve sonrasında transfer olduğu Tortona’da ise yine 4 maçta 2.5 sayı, 2.5 ribaund ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Asvel altyapısında yetişen ve daha sonra A takımda da oynayan Noua, kulüpten sadece 2021-22 sezonunda ayrı kalmış, o sezona Andorra’da başlayıp Strasbourg’da tamamlamıştı. Ardından tekrar Asvel macerasına devam etmişti. Holon’da sezona iyi bir başlangıç yapsa da sonrasında Efes’e giden Daum’un yerini doldurmak için transfer edildiği Tortona’da ise beklentileri karşılayamamıştı. Gelin Fransız forveti biraz daha yakından tanıyalım.

Noua, yüksek motora sahip, müthiş enerjisi, pota altındaki bitirciliği, ribaundlardaki etkinliği ve giderek artan dış şut tehditi ile önemli bir 4 numara. Öncelikle artılarına bir göz atalım… Pota altında etkili ve verimli bir bitici. Alçak postta silahları var ve bunları en doğru şekilde kullanarak şut yüzdesini arttırmayı biliyor. İkili oyunlarda perde sonrası hareketli pozisyonlarda aldığı topları da aynı şekilde yüksek verimle kullanıyor. Ayrıca zayıf taraftan yaptığı topsuz katlarla da skor üretebilen bir uzun. Atletik özellikleri ve güçlü fiziği sayesinde ribaundlarda da sert ve mücadeleci bir isim her iki pota altında da. Bunun yanında yüksek motoru ile tempolu oynayan, tam sahayı kullanan takımlara da iyi katkı veriyor. Savunma tarafında da tıpkı ribaundlarda olduğu gibi agresif ve savaşçı bir isim.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Genelde kendi şutunu yaratma konusunda zorlanan bir uzun. Hem yüzü dönük hem de sırtı dönük pozisyonlarda dribbling sayısı arttıkça verimliliği düşüyor diyebiliriz aslında, etkili bir birebirci ya da adam eksiltici değil. Evet dış şutlarını geliştirdi ama halen üst seviyede değil, ayrıca istikrar problemi de yaşamaya devam ediyor. Hücumda pasif kaldığı anları çokça kez görüyoruz, savunma ve ribaundlardaki enerjisini buraya yansıtamadığı için çizgiye gitmekte de zorlanıyor. Savunma tarafında bacaklarını biraz daha hızlandırmalı. Evet 3 ya da 4 numaralar karşısında sorun yaşamıyor ama çabuk ve delici guardlar karşısında adam değişme savunmasında aksayabiliyor.

Fenerbahçe’de 4 numara pozisyonunda zaten uzun süredir bir sıkıntı vardı, yük tamamen Hayes’in omuzlarına binmişti, zaman zaman Sestina ona eşlik ediyordu. Aslında Pierre’in de sakatlıktan dönmesi için biraz rahatlamışlardı. Hem hali hazırda sakatlığı bulunan Metecan hem de onun yanına eklenen bu bahsettiğimiz 3 isimle beraber 4 numara tamamen boşalmış oldu. Dolayısıyla bu transfer kaçınılmazdı. Sakatlıkların bir süre sonra düzelecek olmasıyla yapılan bir takviye olsa da dış şut tehditi, her iki pota altında da ribaundlardaki savaşçı kimliği ve katkısı ile beraber artı savunmadaki direnci ile beraber koç Saras’ın gözüne girebilecek, kalıcı bir parça olabilecek durumda.