17 Haziran 2024

RESMİ: Daçka, Timma ile Anlaştığını Açıkladı (Analiz)

Ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi‘nde temsil edecek olan takımlardan birisi olan Darüşşafaka Lassa, kadrosunu Letonyalı bir forvet ile güçlendirdi.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi, son olarak Porto Riko ekibi Grises de Humacao’da forma giyen tecrübeli forvet Janis Timma ile 1 yıllık anlaşma sağladığını duyurdu.

2.01 metre boyunda olan 31 yaşındaki Timma, Porto Riko Ligi’nde 4 maçta ortalama 28.5 dakika süre alırken 9.0 sayı, yüzde 28.6 üçlük, 2.8 ribaund, 2.5 asist, 1.3 top çalma ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Timma son yıllarda kariyeri net olarak düşüşte olan bir oyuncu. 2020-21 sezonunda Khimki’de beklentileri karşılayamamış olmasına rağmen sonraki sezon Kazan ona bir şans daha vermiş ama onu da değerlendirememişti ki sonrasında sakatlıkların da etkisiyle 2022-23 sezonunu neredeyse bomboş geçmişti, sadece son kısmında Porto Riko ekibinden forma giymişti…

Evet her ne kadar son yılları kötü geçirmiş olsa da halen önemli artıları bulunan bir forvet. Güçlü fiziği ile her iki forvet pozisyonunda da rahatlıkla görev alabilen bir isim, tam bir basketbolcu fiziğine sahip. Çok iyi bir şutör, halen Avrupa’daki en çabuk mekaniklerden birine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gerek perdelerden çıkarak gelip kullandığı, gerek ceza atışlaryla etkili. Ayrıca daha da önemlisi dribbling üstü kendi şutunu yaratabiliyor. Göründüğünden çok daha atletik bir oyuncu olan Timma, potaya gittiği pozisyonlarda da güçlü fiziği ile bunu birleştirince ekstra tehlikeli oluyor.

Hücumda önemli artıları olsa da savunmada vasat bir isim. Aslında bu da onu kariyeri boyunca en çok zorlayan, bir basamak daha yukarı çıkmasını engelleyen faktördü. Özellikle yanal çabukluğu kötü olduğu için perimetre savunmasında zorlanıyor. Ayrıca fiziksel artılarına rağmen ribuandlarda etkisiz bir isim, onun fiziğinde ve pozisyonunda oynayan bir oyuncunun rahatlıkla 5-6 ribaund ortalamalarına sahip olması beklenir… Tabi hücum tarafında da eksileri var. Öncelikle top tekniği çok iyi değil, bu da penetrelerdeki verimliliğini düşürüyor. Diğer taraftan sorumluluk almaktan kaçan bir yapısı var, oyunun ona gelmesini fazla bekliyor, bu da bir çok pozisyonda pasif kalmasına hatta ortadan kaybolmasına neden oluyor.

Yıllardır net olarak bilinen bu eksilerini geliştirme konusunda ilerleme kaydedememiş bir isim. Dolayısıyla artık bırakın Euroleague’i EuroCup ekipleri bile ona kontrat vermeye sıcak bakmadı. Daçka ise halihazırda 5 yabancısı olduğu için 6. yabancı konumunda, BCL maçlarında daha çok değerlendirmek adına bir risk aldı ama alternatif olarak düşünüldüğü için mantıklı bir risk. Özellikle dış şutlarda ritmini bulduğunda önemli bir silah ki basketbol oynamaya karar verdiyse ve mental sorunlarını çözdüyse kesinlikle hücum sahasında koç Sekizkök’ün elini güçlendirip, çeşitliliği arttıracaktır.