23 Nisan 2024

RESMİ: Büyükçekmece’nin Yeni Oyun Kurucusu Perez Oldu (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Onvo Büyükçekmece‘nin yeni oyun kurucusu tanıdık bir isim oldu.

Geçen sezon Konyaspor’un düşmesine engel olamayan Alex Perez ile yeni sezon için anlaştıklarını açıkladılar.

1.91 metre boyunda olan 30 yaşındaki Meksika asıllı Amerikalı oyun kurucu geçen sezon BSL’de 24 maçta ortalama 33.6 dakika süre bulurken 13.6 sayı, yüzde 34.6 üçlük, 2.8 ribaund, 7.5 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Perez yüksek potansiyelini ve yeteneklerini kariyeri boyunca iyi kullanamamış bir isim. Bundan bir kaç sezon önce ona Zalgiris ve Fenerbahçe gibi önemli Euroleague takımları fırsat vermiş ama savruk oyun tarzı ve savunmadaki isteksizliği ile kariyerinde hızlı bir düşüş yaşamıştı. Sık sık sakatlanmasıyla sezon içinde ritm kayıpları da yaşayan Meksikalı guard, geçen sezon da sakatlıkların etkisiyle beklentileri veremedi ve nitekim takımının ligden düşmesine de engel olamadı.

Potansiyeline ulaşabildiğinde sürati, etkili dış şutları ve ikili oyunlarda hem organizatör hem de bitirici olarak katkı verebilmesiyle ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Ancak üst seviye takımlarda ve liglerde yumuşak kaldığını, yetersiz olduğunu defalarca kez ispatladı. Evet ikili oyunlardaki saha görüşü, pas becerisi ve elit fundementalı ile halen hücumda çok değerli bir parça. Kendi skorunu üretmek konusunda zaman zaman sorun yaşayıp, hücumda pasif kalsa da yanında kullanılacak isimleri en verimli hale getirebiliyor. Diğer taraftan onu savunmada saklamanız gerekiyor, yanındaki guardın yani yeni transfer Reed’in ekstra çalışması gerekecek oyunun bu alanında.

Büyükçekmece her zaman olduğu gibi bütçesi düşük takımlardan birisi. Öncelikli hedef ligde kalmak olduğu için ligimizi tanıyan ve tecrübeli bir isme takımın direksiyonunu emanet etmek istemeleri de doğal. Ama Perez son iki sezondur gerçekten beklentileri karşılayamadı ki Büyükçekmece gibi hedefi ligde kalmak olan Konyaspor’da bu görevi gerçekleştiremediğini de gördük! Bu nedenle ona tekrar böyle bir sorumluluk vermek gerçekten riskli olacak. Umarım sezon boyunca hem fiziksel hem de mental olarak sağlıklı kalabilir ve koç Çıvgın başta olmak üzere Büyükçekmece camiasını hayal kırıklığına uğratmaz. Ülkemizde daha önce Banvit, Bahçeşehir, Fenerbahçe, Telekom ve son olarak Konyaspor formalarını giydiğini, hiç birinde de beklentileri karşılayamadığını tekrar belirtelim…