25 Mart 2023

RESMİ: Bursaspor’un 5. Yabancısı Eski Telekomlu Dawkins Oldu (Analiz)

Ülkemizi 7DAYS EuroCup‘da başarılı şekilde temsil eden Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Frutti Extra Bursaspor, 5. yabancı transferini yaptı.

Thornwell’in takımdan ayrılması sonucu uzun süredir 4 yabancı ile mücadele eden Bursa ekibi kadrosuna daha önce Türk Telekom’da izlediğimiz, son olarak G-League’de forma giyen Aubrey Dawkins‘i kattığını açıkladı.

1.98 metre boyunda olan 27 yaşındaki Amerikalı kısa forvet bu sezon G-League Ignite takımında 25 maçta ortalama 21.3 dakika süre alırken 8.4 sayı, yüzde 40.7 3sayı, 3.2 ribaund, 1.2 asist istatistikleri ile beklentileri karşılayamamıştı. 2021-2’de ise Telekom’un takım olarak kötü geçirdiği sezonda BSL sahnesinde 21 maçta ortalama 25.3 dakika süre alırken 12.9 sayı, 2.8 ribaund, 1.1 asist ile katkı vermişti. EuroCup’da ise 16 maçta ortalama 24.8 dakika sahada kalırken 9.8 sayı, 2.7 ribaund ile mücadele etmişti.

OYUNCU ANALİZİ

Dawkins, Bursaspor’un kanat rotasyonundaki eksiği gidermek adına tam da aradıkları gibi bir isim, hatta nokta atışı diyebiliriz. Öncelikle çok özel bir şutör. Topu yüksekten ve çabuk çıkardığı bir mekaniğe sahip, bloklanması zor bir oyuncu ve özellikle sol köşeden etkili. Ama onun hücum gücünü tanımlarken sadece dış şutlarını öne çıkarmak haksızlık olur. Çok atlet bir oyuncu ve pota altında da etkili bir bitirici, defansı iyi okuyarak yaptığı topsuz katlar ve alley-oop’lar hatta yüksek sezgileri sayesinde hücum ribaundlarında yaptığı takip smaçları gibi spektaküler hareketlerle de öne çıkan bir oyuncu. Diğer tarafta tam sahada koşmayı seven, yüksek tempoda verimliliği artan bir kanat oyuncusu. Dış şutlada ne kadar etkili olduğunu zaten söylemiştik ama aynı zamanda orta mesafeden de gayet iyi ve çizgiye gittiğinde de rakipleri üzecek şekilde, %94 gibi önemli bir isabet oranına sahip. İşin savunma tarafında ise çalışkan bir isim. Ayakları çabuk ve perimetrede rakiplerin karşısında sorun yaşamadan kalabiliyor. Ayrıca topa baskı konusunda da verimli bir oyuncu, savaşçı kimliği ve yüksek enerjisi sayesinde çaldığı toplarla takımına savunma odaklı sayılar kazandırabiliyor.

Gelelim eksilerine. Öncelikle hücumda tek yönlü bir kanat oyuncusu. Pas özellikleri vasat ve kendi skorunu yaratabilen bir isim değil. Dribbling kalitesi üst seviyede değil, baskı altında hataya ve top kayıplarına meyilli. Genelde dış şutlarıyla yaşayan bir oyuncu olduğu için iniş-çıkışları da fazla. Skor katkısı istikrarlı ve sürdürülebilir değil, bu da zaten onun şimdiye kadar Avrupa’daki üst seviye liglerden uzak kalmasına neden olmuştu. Savunma tarafındaki önemli sorunlarından biri perdelere takıldıktan sonra reaksiyon göstermede zorlanması, oyundan düşebilmesi. Diğer taraftan topsuz adam savunmasında konsantrasyon sorunları yaşayabiliyor ve bu da rotasyonlarda gecikmesine, takım savunmasında delikler açılmasına neden olabiliyor. Atletik özelliklerini dikkate aldığımızda özellike savunma ribaundlarında daha aktif bir oyuncu olması beklenebilir, bu alanda vasat seviyede.

Bursaspor’da topa yön verebilecek Needham ve Clemmons gibi 2 etkili guard zaten var. Ama kanatlarda pozisyonları bitirebilecek, özellikle dış şutlar konusunda takıma değer katabilecek bir isimleri yoktu. Onuralp’in omuzlarına çok yük biniyordu. Bu noktalarda Dawkins kesinlikle doğru bir seçim. Hem savunma sertliğine uyum sağlayacak ve savunma odaklı sayılarla açık alanda etkili olacaktır hem de hücumda dış şutları ile farkı yaratacaktır. Açık alandaki etkinliği ve spektaküler smaçları, yarı sahada zayıf taraftan yaptığı katlarla bulduğu alley-oop’lar sayesinde da Bursa taraftaranın çok seveceği, takımın karakterine ve kimyasına uygun bir isim. Daha önce ülkemizde forma giymiş olması da adaptasyon sürecini çabuk geçmesine yardımcı olacaktır. Sezon ortasında, transfer pazarının bu kadar dar olduğu bir dönemde gayet doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum.