12 Temmuz 2024

RESMİ: Bursaspor, Amerikalı Guard Pipes ile Anlaştı (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Bursaspor, ilk transferini yaptı.

Kulüpten yapılan açıklamayla geçen sezon VEF Riga ve Legia takımlarının formasını terleten PJ Pipes ile anlaşıldığı belirtildi.

1.88 metre boyunda olan 25 yaşındaki Amerikalı guard, sezona Legia ile başlamıştı ve Polonya Ligi’nde 17 maçta 8.5 sayı, yüzde 35.6 üçlük, 1.5 ribaund, 2.7 asist ile katkı vermişti. Ardından sezonu tamamladığı Riga’da ise yerel ligde 8 maçta 16.0 sayı, yüzde 36.5 üçlük, 4.0 ribaund, 4.1 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Green Bay ve Santa Clara’da kolej basketbolu oynayan Pipes, 2022’de Avrupa’ya gelerek profesyonel kariyerine Çekya temsilcisi USK Praha’da başlamıştı. Sonrasında da Legia ve Riga formalarını terletti zaten. Gelin birlikte onu biraz daha yakından tanıyalım.

Pipes, tutarlı ve isabetli bir şut tekniğine sahip, sahada çeşitli pozisyonlardan skor üretebiliyor. Savunmaları etkili bir şekilde aşmasına ve hem kendisi hem de takım arkadaşları için skor fırsatları yaratmasına olanak tanıyan güçlü top hakimiyeti becerileri var. Hızlı refleksleri ve öngörüsü ile desteklediği savunma becerisiyle bilinen bir guard. Pipes’ın mükemmel hızı, çevikliği ve dikey sıçraması, potaya gitme, savunma yapma ve hızlı hücumlara katkıda bulunma becerisini artırıyor. Takım arkadaşlarına rehberlik ederek, baskı altında kritik kararlar vererek ve iş ahlakı artı kararlılığıyla olumlu bir örnek oluşturarak sahada liderlik gösteriyor.

Yetenekli bir şutör olsa da, yayın gerisinden tutarlılığını artırması onu hücumda daha da büyük bir tehdit haline getirebilir. Serbest atış yüzdesini artırması onu oyunun kritik anlarında daha güvenilir bir silah haline getirebilir, Polonya Ligi’nde sadece yüzde 71.4 ile oynamıştı çizgiden ki bu bir guard için düşük bir isabet oranı kuşkusuz… Bazen savunmada gereksiz yere sorumluluk almaya çalışarak basit faullere neden olabiliyor veya rotasyonda takımını eksiltip adamının boş kalmasını sağlamış oluyor. Savunma konsantrasyonunu ve disiplinini arttırması gerekiyor. İyi bir top tutucu olsa da, yoğun savunma baskısıyla karşılaştığında karar verme ve pas isabeti konusnuda düşüşler yaşayabiliyor. Fiziksel gücünü artırmak, temasla daha etkili bir şekilde bitirmesine ve daha güçlü rakipleri savunma becerisini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Pipes özellikle hücum yetenekleri açısından kumaşı iyi olan, potansiyelli bir guard kuşkusuz. Nitekim çaylak sezonunda da kendisine uygun bir lig olan Çekya’da 19.8 sayı ortalaması bulmuş ve bu potansiyelini göstermişti. Ama sonrasında bir seive üste çıkınca Polonya Ligi’nde beklentileri karşılayamadı. Onun skor odaklı bir guard olduğunun tekrar altını net plarak çizmemiz gerekli. Oyuncu kurucu beceleri henüz çok ham, yeterli seviyede değil. 7 yabancılı sistemde Bursaspor umarım onu 2 numara için ya da genel anlamda guard rotasyonunu yedeklemesi için transfer etmiştir. BSL seviyesi takımın oyun kurucusu ya da ana oyun kurucusu olacak noktada hazır olmadığını düşünüyorum.