2 Mart 2024

RESMİ: Bayern, Sakatlanan Rubit Yerine Cheatham’ı Kadroya Ekledi (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden FC Bayern Munich geçtiğimiz günlerde sakatlanan ve uzun bir süre sahalardan uzak kalacak Rubit’in yerine takviye yaptı.

Almanya easyCredit BBL ekibi son olarak G-League ekiplerinden Birmingham formasını terleten Zylan Cheatham ile sezon sonuna kadar geçerli bir anlaşma imzaladılar. Transferin son günü olan 1 Mart’ta işlemleri tamamlayıp lisansını çıkardıkları için sezonun geri kalanında Euroleague sahnesinde forma giyebilecek.

2.03 metre boyunda olan 27 yaşındaki Amerikalı forvet G-League’de çıktığı 39 maçta ortalama 31.4 dakika süre alırken 13.8 sayı, yüzde 31.1 3sayı, 8.3 ribaund, 3.1 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Arizona State çıkışlı olan Cheatham sonrasında NBA’de Pelicans forması ile sadece 4 mamçta görev almış ve ardından yaz liglerinde artı sezonlar içerisinde de farklı G-League takımlarından boy göstermişti. Bu onun kariyeri boyunca ülkesinden ilk çıkışı olacak. Gelin artılarına ve eksilerine birlikte göz atalım, keyifli okumalar.

Öncelikle müthiş bir atlet olduğunu belirtmek lazım. Gerek yarı sahada ikili oyunlar sonrası gerekse tam sahada mobilitesini de kullanarak pozisyonları spektaküler hava harekatları ile bitirebilen bir uzun. Yarı sahada yüzü dönük dribbling üstünden de potaya gidebilmesi, buna karşın alçak postta topsuz katlarla bulduğu pozisyonlar ve elbette hücum ribaundları skor katkısını arttıran diğer opsiyonlar. İşin savunma tarafında da G-League’de kendisini geliştirdi. Hem patlayıcılığı ve atletizmi sayesinde ortaya koyduğu blok tehditi hem de çabuk ayakları ile kısaların karşısında erken geçilmemesi sayesinde değerli bir parça oldu ki rakip pota altında olduğu gibi kendi potasının altında da etkili bir ribaundçu olduğunun altını çizmek gerekli.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Öncelikle modern basketbolda 4 numaraların dış şut tehditi çok değerli ama Cheatham bu konuda istikrarlı bir isim değil, Bayern’de en çok dikkat etmesi, çalışması gereken konuların başında geliyor. Diğer taraftan hücumda dribbling üstü yüzü dönük ya da sırtı dönük tehditi sınırlı, bu da ona pozisyon hazırlamanızı gerektiriyor. Topla oynamaya başladığı anlarda hata yapma ihtimali yüksek olan, dikkat seviyesi düşük, top kaybına meyilli bir isim. Ayrıca savunma tarafında da blok sevdasına fazla kapılıp basit faullerle takımını erken yalnız bırakabilen bir isim, bu konuda mental olarak kendisini geliştirmesi gerekiyor.

Bayern hem bütçesi hem de kulübün misyonu gereği bu tarz oyunculara yatırım yapmayı seven bir kulüp. Bu sezon da kadrolarında Winston ve Gillespie var taze örnekler olarak. Cheatham ülkesinden ilk kez dışarı çıkacak ve elbette Euroleague basketboluna uyumu zaman alacaktır. Ama müthiş atletizmi ve takım oyununa yatkın mentalitesi ile gelişime açık, yüksek potansiyelli bir isim olarak gelecek vaadediyor. Rubit’in özellikle orta mesafe hatta dış şut tehditini, sırtı dönük birebirlerini çok arayacaktır koç Trinchieri. Ama Cheatham’ın da oyunun her iki alanına birden yüksek bir enerji ve atletizm aşılayacağını atlamamak lazım.