12 Temmuz 2024

Rakibimizi Tanıyalım: Tofaş – Cholet

FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu I grubu 3. mçaında temsilcimiz Tofaş, Bursa’da Cholet’yi konuk edecek.

7 Şubat Çarşamba günü saat 20:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler Tivibu Spor ekranlarından izleyebilecekler. Tofaş da Fransız ekibi de ilk 2 maçlarından birini kazanıp, birini kaybettiler.

Gelin birlikte rakibimizi biraz daha yakından tanırken, galibiyeti getirecek önemli faktöre de göz atalım.

Kadro Derinliği

Guard: Craig Randall, T.J. Campbell, Gerald Ayayi, Nathan De Sousa, Enzo Goudou-Sinha, Keziah Ekissi, Elidjah- Gabriel Lamart, Mateo Bordes
Forvet: Vojtech Hruban, Tidjane Salaun, Amael L’Etang, Kim Tillie, Andy Sigiscar
Pivot: Neal Sako, Emmanuel Nzekwesi

Koç: Laurent Vila

Dikkat Edilmesi Gereken İsimler

Fransız ekibi play-in öncesi kadrosunu önemli bir isim olan Craig Randall ile güçlendirmişti. 27 yaşındaki skorer guard, gelir gelmez takıma hızlıca uyum sağladı ki yakaladığı 19.7 sayı ortalaması ile hali hazırda tüm organizasyonun en skorer 2. oyuncusu olduğunun altını çizelim! Burada son 16 turundaki 2 maçta da 19 ve 20 sayı üreterek ortalamasını yine tutturdu. Özellikle yay geirsinden çok yüzdeli oynayan, tehlikeli bir üçlükçü. Ona 1-1 önlem almamız gerekirken adam değişe savunmalarında da onun adamında rotasyonu yapmamak gerekecek.

Galibiyetin Anahtarı: Savunma Kaynaklı Sayılar

Öncelikle her iki takımın da tempoyu sevdiğini, tam sahada koştuğunda daha verimli oynadığını biliyoruz. Ancak Cholet, bizden farklı olarak savunma kaynaklı hızlı hücumları daha fazla bulan bir takım… Maç başına tam 19.7 sayıyı rakiplerin yaptığı ya da rakiplere yaptırdıkları top kayıpları üzerinden buluyorlar. Bu gerçekten çok önemli bir sayı. Maç başına 14 gibi ciddi sayıda top kaybeden bir takım olduğumuzu düşünürsek bu maçta topun değerini çok daha iyi bilmemiz gerektiğini net olarak söyleyebiliriz. Özellikle Denmon ve Tolga gibi iki tana topa yön verebilen oyuncumuzun yokluğunda Winston’un yüksek verimde oynaması, genç Özgür’ün de basit top kayıpları yapmaması kritik önem taşıyacak.