15 Nisan 2024

Onuralp, Bulls’dan Garanti Kontratı Kaptı! (Analiz)

NBA Doğu Konferansı ekiplerinden Chicago Bulls, milli oyuncumuz Onuralp Bitim‘in iki yönlü kontratını standart bir NBA kontratına dönüştürdü.

Bulls kanat oyuncusu Onuralp artık kendisini gerçek bir NBA oyuncusu olarak tanımlayabilir!

The Athletic’in haberine göre Bulls, Bitim’in iki yönlü kontratını standart çok yıllı NBA anlaşmasına dönüştürdü.

Bitim geçtiğimiz yaz Bulls’a EuroCup’ta temsilcilerimizden Bursaspor formasıyla geçirdiği harika sezonun ardından katılmıştı.

Bitim bu sezon Bulls formasıyla sadece 2 maça çıkmasına rağmen standart bir NBA anlaşması aldı. Şu ana kadar tek bir sayı, ribaund ya da asist kaydetmedi. Ancak 24 yaşındaki mill oyuncu Windy City Bulls ile sağlam bir G-League macerası yaşıyordu. Bitim 12 maçta 14.2 sayı, 3.6 ribaund ve 3.5 asist ortalamaları yakaladı.

EDİTÖR YORUMU:

Onuralp herşeyden önce müthiş bir atlet. Bunu dribbling üzeri arttırdığı sürati ile de birleştirince potaya agresif ataklar yapabiliyor. Ayrıca bu sezon dış şutlarını da istikrarlı hale getirdi. Artık hem ceza üçlüklerinde hem de dribbling üstü şutlarda güvenilir bir isim. Evet halen yarı saha basketbolunda karar alma ve pas-şut seçimleri konusunda katetmesi gereken çok yol var ama sahaya koyduğu müthiş enerji, birebir becerisi ve her geçen gün geliştirdiği dış şutları ile EuroCup seviyesinde de ligimizde de elit skorerlerden biri olduğunu kanıtlamıştı ki bunu beklendiği gibi G-League’de de herkese gösterdi. Kariyerinde sınıf atlamasını sağlayacak nokta ise savunmadaki gelişimi de aynı ivmeyle sürdürmesi olacak. Güçlü fiziği, atletizmi ve çabuk ayakları ile NBA sahnesinde bile 1 ve 2 numaralı pozisyonları savunabilecek bir oyuncu. Konsantre olduğu zaman uzun kollarıyla da toplu oyunculara zor anlar yaşatabiliyor. Oyunun bu tarafındaki devamlılık ve istikrarı koruması, hücumda olduğu gibi burada da yüksek enerjisini ortaya koyması gerekiyor. Bunun yanında bu sezon gösterdi ki pozisyonu için gerçekten iyi bir ribaundçu Onuralp.

Elbette Onuralp’in hücumda ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu artık kabul etmemek mümkün değil. Ancak henüz kendisini Euroleague’de test etmediğini, milli takımda da henüz çok yeni olduğunun altını çizmek de gerekli. Çünkü daha önce bu tarz tecrübeleri edinmeden, benzer şekilde özel hücum silahları olduğu için NBA’e giden Furkan örneği de var önümüzde… Elbette farklı oyuncular ama kariyerlerinin de bu bakış açısıyla benzer olabileceğini düşünmek gerekli. Onuralp sadece bu sezon özel bir performans sergiledi ki henüz 24 yaşında ve 1 yıl daha Avrupa’da kalmak ona kaybettirmez kazandırırdı. G-League’de kendisini kanıtlayarak NBA kontratını şimdilik kapmış olsa da önündeki Furkan örneğini iyi değerlendirmeli ve NBA’de kalıcı olmak istiyorsa şutlar dışında diğer hücum silahlarını da geliştirmeli ve mutlaka savunmaya ekstra önem vermeli.