Nurkic, Bosna Hersek’in Tüm Aşı İhtiyacını Karşılamak İstiyor!

Portland Trail Blazers‘ın Bosna Hersekli yıldızı Jusf Nurkic, dünyanın geçirdiği bu zor günlerde ülkesine yardımcı olmak istemiş.

Bosnalı pivot yaptığı açıklamada ABD’de kullanılmamış Covid-19 aşılarını satın alarak ülkesine gödermeye çalıştığını belirtti. Ancak bunu yapması maalesef yasal olarak mümkün değil.

Nurkic ESPN’e yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Sadece bağışlar var ama herkesi aşılamak için yeterli değil. Ben bütün ülkeye almaya çalıştım. Para, planlama ve her şeyi çözdüm ama yine de yapamıyoruz.

Aşıları bulsak bile sanırım ABD kanunları, ABD halkı aşılanana kadar satamayacağınızı söylüyor. Dolayısıyla başka ne yapılabilir bilmiyorum. Gerçekten denedim.

ESPN & Eurohoops

Bosna Hersek, 3,3 milyonluk nüfusu içerisinde toplamda 205.238 vakasına rastladı ve 9.664 vefat yaşandı. Hayatını kaybedenler arasında iki haftadan uzun bir süre virüs ile savaştıktan sonra mücadelesini kaybeden Nurkic’in büyükannesi de yer alıyordu:

17 gün boyunca savaştı, hayatta kaldı ve atlattı. 19. günde kalp krizi geçirdi. İnanılmazdı.

ESPN & Eurohoops

ABD ise aşı konusunda bolluk yaşayan ülkelerden biri ve Nurkic, birileri aşı olmayı reddediyorken kendi ülkesinin halkına yardımcı olmak için aşıları satın alamıyor olmaktan ötürü rahatsız:

Tüm bu ülkeler yokluk ve acı çekiyor ama ABD tabii dünyanın bir numarası, aşısı var ve insanlar aşı olmak istemiyor. Sanki insanlık burada sınıfta kaldı gibi geliyor bana. Çünkü en azından tüm ülkeler belli oranda aşı ulaşmalı, değil mi?

ESPN & Eurohoops