25 Şubat 2024

NBA’den Phoenix Suns’ın Sahibi Robert Sarver’a Rekor Ceza

NBA yönetimi, dün yayınladığı duyuruyla Phoenix Suns’ın sahibi Robert Sarver’a iş yerinde kullandığı cinsiyetçi dil yüzünden 1 yıl hak mahrumiyeti yanı sıra 10 milyon dolar para cezası verdi.

NBA yönetimi dün cezayı açıklarken, Suns’ın sahibi Robert Sarver’ın işyerinde çalışanlarına cinsiyetçi tabirler kullanarak en az beş kez tacizde bulunduğunu belirtti. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; cinsiyetle ilgili yorumlar” ve çalışanların dış görünüşleri hakkında uygunsuz yorumlar da dahil olmak üzere “kadın çalışanlara karşı adaletsiz davranış örnekleri” de olduğu belirtildi.

NBA, ESPN’in Kasım 2021’de Sarver’ın sahibi olduğu Suns ve Mercury takımlarında 17 yıl boyunca ırkçılık ve kadın düşmanlığı iddialarını detaylandıran bir haber yayınlamasının ardından bir soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma esnasında Phoenix Suns’ın başarılı baş antrenörü Monty Williams, Sarver’a destek çıkarak, takımın başında olmasında Robert Sarver’ın önemli rolü olduğunu dile getirmişti.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınlayan Phoenix Suns ve Mercury’nin sahibi Sarver, şu ifadeleri kullandı:

“NBA’in kararının sonuçlarını kabul ediyorum. Bu ceza, her çalışanın kendini rahat ve değerli hissettiği bir çalışma kültürü oluşturmaya devam ederken, öğrenme ve gelişme kapasitesini göstermem için bir fırsat.”