19 Temmuz 2024

NBA’de Dev Takas

NBA’de Houston Rockets ile Washington Wizards arasında uzun süredir konuşulan dev takas gerçekleşti. Athletic’ten Shams Charania’nın haberine göre, Houston Rockets daha önce takımdan ayrılmak istediğini basınla paylaşan Russell Westbrook’u Washington Wizards’a yollarken karşılığında John Wall ve 2023 yılı korumalı birinci tur draft hakkı aldı.

Russell Westbrook geçtiğimiz sezon başında Oklahoma City Thunder’dan Houston Rockets’a takas olmuştu. Özellikle Orlando’da düzenlenen bubble dönemi ve play-offlarda beklentilerin altında kalan yıldız gard takımın konferans yarı finallerinde Los Angeles Lakers’e 4-1 elenmesinin ardından eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Westbrook geçtiğimiz yıl normal sezonda 57 maçta 27.9 sayı, 7.9 ribaunt ve 7.0 asist ortalamaları yakalarken play-off dönemindeyse 17.9 sayı, 7.0 ribaunt ve 4.6 asist ortalamalarıyla standartlarının altında kalmıştı.

John Wall ise sakatlıklardan dolayı son iki sezonda sadece 32 maçta süre alabildi. Kariyerinde 5 kez all-star seçilen 30 yaşındaki yıldız 2017 sezonundaysa ligin en iyi beşine seçilme onuru yaşamıştı. Sağlıklı olduğu dönemde ligin en çabuk gardları arasında yer alan John Wall özellikle açık alanda oldukça etkili bir oyuncu. Kariyeri boyunca istikrarlı bir şuta sahip olmayan John Wall son 3 NBA sezonunda sakatlıklardan dolayı sadece 73 maçta süre alabildi. Bu maçlarda ortalama 34.5 dakika süre alan yıldız oyuncu 19.9 sayı, 3.6 ribaunt ve 9.2 asist ortalamaları yakalamıştı.