22 Mayıs 2024

NBA Play-Off Seri Analizi: Boston Celtics – Miami Heat

NBA Doğu Konferansı play-off ilk tur birinci maçında, tanıdık rakipler Boston Celtics ve Miami Heat son 5 sezonda 4. kez playofflarda karşılaşacak.

NBA tarihinin en iyi normal sezon performanslarının birinin ardından Boston Celtics, Doğu Konferansı’nda NBA Finalleri’ne ulaşmanın açık ara favorisi. En büyük tehditleri olan Milwaukee, New York ve Philadelphia ise sıralamanın diğer tarafında yer alıyor ve ya sakatlıklarla uğraşıyor ya da uzun bir aradan sonra geri dönmeye çalışan yıldızlara sahipler.

Celtics’in ilk turdaki rakibinde de eksikler var. Miami Heat Cuma günü Jimmy Butler ve Terry Rozier’den yoksundu ve Chicago Bulls’u 21 sayı farkla yenerek 8 numaralı seri başı olmayı başarsalar da Butler’ı bu seride oynatmaları beklenmiyor.

Boston normal sezondaki üç karşılaşmayı da süpürdü. 25 Ocak’ta sadece 96 pozisyonda attıkları 143 sayı (100 pozisyonda 149), Heat’in 28 sezon boyunca play-by-play verilerine göre izin verdiği en verimli hücum performansı oldu.

Bu takımların bir geçmişi var, bu son beş yıldaki dördüncü playoff karşılaşmaları. Ve geçen sene Doğu’nun ilk iki sırasındaki takımları (Boston dahil) yenerek Finallere yükselen Heat’i asla göz ardı etmememiz gerektiğini öğrendik. Eğer Doğu Konferansı’nda Celtics’in kafasına şüphe sokabilecek bir rakip varsa, o da bu takımdır.

Ancak bu seri öncelikle Celtics’in iş bitiriciliğini nasıl ve ne kadar ortaya koyacağı üzerinde şekillenecek. Sahanın her iki tarafında da ilk iki sırada yer aldılar ve NBA tarihinin en iyi beşinci sayı farkına sahipler. Sağlıklılar ve en iyi basketbollarına yakın bir basketbol oynarlarsa bu seri kısa sürecek. Birinci maçın başında gaza basmaları ve iş bitene kadar da ayaklarını gazdan çekmemeleri gerekiyor.

Alan Savunması

Synergy raporlarına göre Heat üst üste ikinci sezonda da alan savunması yaptığı bölümde topa sahip olma yüzdesinde (yüzde 13.4) lig lideri oldu. Celtics hücumu bu sezon alan savunmasına karşı topa sahip olma başına 1.12 sayıyla yedinci sırada yer aldı ancak üç normal sezon karşılaşmasında Miami alan savunmasını çok fazla görmediler (toplam 16 topa sahip olma).

Geçen seneki konferans finallerinde de bu bölgeyi iyi bir şekilde gördüler ve yedi maçta 112 alan savunması pozisyonunda 85 sayı (0.76) atabildiler. Bu seride daha fazlasını görmeyi bekleyebilirler ve alan savunması, Celtics’in drive-and-kick oyununu boğabilir, onları boyalı alandan uzak tutabilir ve onları hücum süresinin sonlarına sıkıştırabilir.

Tabii ki Celtics’in geçen sene Kristaps Porzingis’i yoktu ve ligde alan savunmasının tepesinden şut atma konusunda kariyerinde ilk kez bir playoff serisi kazanmak isteyen 2.18’lik uzundan daha yetenekli kimse yok.

Sonuç: Dördüncü maçta Celtics

Heat dirençli bir takım olduğunu kanıtladı ve Celtics geçen yılki konferans finallerinde alan savunmasına karşı zorlanmıştı. Ve Boston’ın bunun ötesinde son zamanlarda yaşadığı bazı sorunlar var play-off sahnesinde.

Ancak Celtics, özellikle Butler’ın oynama ihtimali düşükken, çok daha iyi bir takım. Miami buraya gelene kadar Bulls’un 19. sıradaki hücumunu bastırmayı başarsa da, şimdi çok daha zorlu bir takımla karşı karşıya. Celtics bir makine ve son sekiz yılda yedinci kez konferans yarı finaline ulaşmakta fazla zorlanmayacaklardır.