6 Haziran 2023

NBA Play Off: Denver Nuggets – Los Angeles Lakers Önizleme

NBA Batı Konferansı finali ikinci maçında Denver Nuggets, evinde ilk maçta mağlup ettiği Los Angeles Lakers ile karşı karşıya geliyor.

Final heyecanına kısa bir süre kala konferans finallerindeki çekişmeler başladı. Doğu ve Batı’da dört ekibin çarpıştığı aşamada, Batı’nın finalleri müthiş başladı. Denver ilk maçta rakibini mağlup ederek seride 1-0 öne geçti. Seriyi 2-0 yapmak adına da fırsat yakaladı. Evlerinde ciddi bir üstünlük kurdukları Lakers karşısında ikinci maçı da kazanarak avantajı rakibine vermemek istiyorlar. Lakers ise önce Memphis ardından da Warriors’u eledi. Üçüncü sürprizi yapmak için bu gece avantaj yakalamak zorunda. Play-in’den gelerek konferans finallerine ulaşmayı başaran Lakers, Lebron ve Davis önderliğinde rakibini zorlamak isteyecek.

Denver Nuggets Rakibine Üstünlük Sağladı

Serinin ilk maçında, favori olan taraf kazandı dersek yanlış olmaz. Zira Denver Nuggets, serinin genel anlamda baskın takımı olarak ön plana çıkıyor. Her ne kadar LeBron ve AD gibi iki silaha sahip olsalar da, Lakers’in Jokic ve Murray’i durdurması pek mümkün gözükmüyor. İlk maçta da beklendiği gibi Murray ve Jokic ikilisi, tam 65 sayı buldular. Nikola Jokic, 34 sayısının yanı sıra 21 ribaund ve 14 asist de ekleyerek inanılmaz bir maçı geride bıraktı. MVP tartışmalarına son noktayı koyacak kadar iyi bir maç çıkardı. Jamal Murray ise 31 sayı ile takımın yıldızına destek çıktı. İki yıldızının yanında Caldwell-Pope 21, Bruce Brown 16, Michale Porter JR ise 15 sayıyla oynadı. Bu bağlamda Jokic ve Murray’in iyi gününde olması halinde, Denver durdurulamaz bir ekibe dönüşüyor. Bu iki yıldızın yanına yan parçaların da 15 ve üzeri sayılık performansı eklendiğinde, Lakers’ı oldukça zorlayacak bir takım oyunu bekliyor.

Lakers Avantaj Yakalamak İstiyor

Memphis ve Golden State karşısında saha dezavantajına rağmen yükselmeyi başaran Lakers ise sert duvara tosladı. Zira Denver, maçın ilk yarısında çift haneleri buldu. İkinci yarıda tepki vererek dönüş yapmaya çalışsalar da nefesleri yetmedi diyebiliriz. Anthony Davis’in 40 sayı ve 10 ribaundu, Lakers’in Denver deplasmanından çıkmasına yetmedi. LeBron, serinin ilk maçında 26-12-9 yaptı. Denver gibi komple bir ekibi yenebilmeleri adına çok daha fazlasına ihtiyaçları var. Bu bağlamda da serinin ikinci maçında Hachimura, Lonnie Walker, D’Angelo Russell, Schroder ve Reaves’ten maksimum katkı almaları gerekiyor. Aksi taktirde Phoenix’e iç sahada maç vermeyen Denver’in bileğini bükmeleri pek mümkün değil.