18 Temmuz 2024

NBA Play Off: Boston Celtics – Miami Heat Önizleme

NBA’de Doğu Konferansı final serisi yedinci maçında 3-0’dan geri dönen Boston Celtics, evinde Miami Heat’i ağırlıyor.

Batı Konferansı’nda Denver Nuggets’in Lakers’ı süpürmesinin ardından gözler Doğu’ya çevrildi. 4-0’lık sonuç ile finale yükselen Denver Nuggets, rakibini bekliyor. Doğu’da her ne kadar büyük avantaj elde etmiş olsa da işler Miami’nin istediği gibi gitmedi. Heat, ilk 3 maçı kazanmasının ardından arka arkaya 3 maçta rakibine mağlup oldu. Seri, 3-3’e geldi. NBA tarihinde 3-0’dan dönerek seriyi kazanan bir takımın olmadığı biliniyor. Boston Celtics bu anlamda tarihte bir ilki başarmak adına parkede olacak. Bunun yanı sıra üst üste üç maç kazandığı için moral avantajı da yeşillerde olacak. Bu gece kazanarak, Denver Nuggets’ın rakibi olmak isteyecekler. Miami Heat ise 3-3’e gelen seriyi son maçta bitirerek, büyük bir moralle finallerde boy göstermeyi amaçlıyor.

Boston Celtics İlki Başarabilir

NBA tarihinde çok heyecanlı eşleşmeler görmemize rağmen henüz 3-0’dan dönen bir takım göremedik. Daha önceki 150 eşleşmede de, 3’ü bulan ekip turlamayı başardı. Boston Celtics bu anlamda tarihte bir ilki başarmak adına tüm kozlarını oynayacak. İlk 3 maçtaki felaket sonuçların ardından vites yükselttiler. Büyük heyecana sahne olan son maçta da rakibini mağlup ederek durumu 3-3 yaptılar. Jayson Tatum oynanan son mücadelede 31 sayı kaydetmeyi başardı. Üstelik 31 sayıyı 0/8 üçlük isabeti ile oynadığı bir maçta kaydetti. Jaylen Brown 26, Marcus Smart ise 21 sayıyla oynadı. Maçı kazandıran basketi atan Derrick White de 11 sayıyla galibiyette başrol oynadı. Bu gece seyircisi önünde kazanarak final biletini almak isteyecekler.

Miami Heat Moralsiz

Miami Heat 3-0’dan 3-3’e gelen seride büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Özellikle son maçtaki kayıpları, çok büyük negatif etki yarattı. Derrick White son saniyede topu tipledi ve 103-102 önde olduğu karşılaşmayı kaybettiler. Jimmy Butler, son 4 dakika dışında pek etkili olamadı. Zira karşılaşmayı 5/21 ile tamamladı. Bam Adebayo da 11 sayıda kaldı. Caleb Martin ve Gabe Wincent gibi isimlerden ekstra katkı alarak maçı son topa taşıdılar. Fakat Derrick White son saniye topu tipleyerek durumu 3-3’e getirdi. Üst üste 3 maç kaybettikten sonra deplasmanda finali yapacaklar. Her ne kadar psikolojik üstünlük rakibinde olsa da bu sahada oynadıkları 3 maçta 2 galibiyet aldılar. Dolayısıyla rakiplerine yine üstünlük kurabilirler.