25 Mart 2023

Miller İspanya’ya Yine Diş Geçiremedi

FIBA U18 Euro Basket finalinde Türkiye, İzmir’de İspanya ile karşı karşıya geldi. İspanya, U18 Milli Takımı karşısında baştan sona önde götürdüğü mücadeleyi 68-61 kazanarak altın madalyanın sahibi oldu.

U18 Milli Takımı’nda Özgür Cengiz 12 sayı ve 5 asistle öne çıkan isim olurken, Eray Büyükcangaz üçüncü çeyrekte sakatlanmasına karşın 10 sayı, Kerem Konan ise kenardan gelerek 10 sayı ve 5 ribauntla mücadele etti. Son iki maçtır oyundan çıkmadan sahada kalan Berke Büyüktuncel İspanya karşısında 8sayı ve 7 ribauntta kaldı.

İspanya Milli Takımı’nda ise Rafael Villar 20 sayı, 3 ribaunt ve 5 asistle sahanın en skorer ismi oldu. Izan Almansa ise 14 sayı, 15 ribaunt, 3 top çalma ve 2 blokla galibiyette önemli pay sahibiydi.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN BKNZ:

Maçın Hikayesi

Maça hızlı başlayan İspanyollar, Rafael Villar ve Izan Almansa’nın bulduğu basketlerle ilk çeyrekte farkı 11 sayıya kadar çıkardı. U18 milli takımı çeyreğin kalan bölümünde Eray Büyükcangaz ve Kerem Konan’ın basketleriyle farkı eritti. İlk yarı genelinde İspanyolların forvetten oynadıkları ikili oyunlara çözüm üretmekte zorlandık. Ayrıca rakip Arda Sivas ve Özgür Cengiz’in fiziksel dezavantajını hücumda iyi kullandı.

Kısalarımız ribauntlara yeteri kadar katkı yapamadı ve rakibe çok fazla ikinci şans fırsatı verirken kaybedilen toplar neticesinde potamızda 13 sayı gördük. Tüm bu olumsuzluklara karşın ikinci periyodun son bölümünde Eray ve Tan gibi daha fizikli gardlarla İspanya karşısında çift hanelere çıkan farkı 5 sayıya indirdik.

Üçüncü çeyreğin ilk bölümünde iki takım da hücumda tıkandı. İlk beş dakikada iki ekip de skor üretmekte zorluk çekerken periyodun kalan bölümünde İspanya oyun üstünlüğünü ele aldı ve farkı yeniden çift hanelere çıkardı.

Son periyodun ilk beş dakikasında İspanya oyun üstünlüğünü korudu. Miller Berke Büyüktuncel’in hücumda biraz kıpırdanmasıyla bitime iki dakika kala farkı 5 sayıya kadar indirdi. Fakat maç sonunu iyi oynayan İspanya maçı kazanmayı bildi.

İspanya karşısında turnuva boyunca etkili olduğumuz baskılı savunmayı bir türlü sergileyemedik. Bunun yanında yapılan basit top kayıplarından potamızda 26 sayı gördük. Ribauntlarda da rakibe 41-27 yenilince mağlubiyet kaçınılmaz oldu.