17 Haziran 2024

Maçın Hikayesi: Anadolu Efes, Willis ve Larkin ile Ataşehir’de Kazanarak Seriye Tutundu

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi final serisi 3. maçında Anadolu Efes, Ataşehir’de konuk olduğu Fenerbahçe Beko‘yu Larkin’in son saniye turnikesi sayesinde 81-82’lik skorla yenmeyi başardı.

Fenerbahçe’nin 2-1 önde olduğu serinin 4. maçı 12 Haziran’da yine Ataşehir’de oynanacak ve yine sarı lacivertliler kazanabilirse şampiyonluk kupasını taraftarları ile kaldıracaklar.

Misafir takımda Derek Willis 20 sayı, 3 ribaund, Shane Larkin 14 sayı, 5 ribaund, 7 asist, Daniel Oturu 12 sayı, 2 ribaund ve Ercan Osmani 13 sayı, 2 ribaund ile galibiyeti getiren başlıca isimlerdi.

Ev sahibi ekipte ise Scottie Wilbekin 17 sayı, 4 asist, Nigel Hayes 16 sayı, 5 ribaund, 4 asist, Georgios Papagiannis 12 sayı, 3 ribaund, Nick Calathes 10 sayı, 12 asist, 3 ribaund ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

İlk 2 maçın aksine fiziksel ve savunma odaklı bir başlangıç izledik. Fenerbahçe dış şutlarda düşük bir yüzdeyle oynasa da Calathes liderliğinde yine yarı sahada verimli hücum edip geçiş hücumlarını da iyi kullandı. Ancak Efes reaksiyon göstermekte bu kez gecikmedi. Çeyreğin son kısmında iki takımın da hücum verimliliği düşünce kısır dakikalar izledik, ilk 10 dakikayı Fenerbahçe 16-13 önde tamamladı. İkinci çeyrekle beraber koçların rotasyona girmesinin ardından sahadaki enerji artınca hücumda da toparlanmalar oldu. İki takım da yay gerisinden yüzdesini arttırdı, uzunları da daha verimli kullandılar. İlk çeyreğin aksine yüksek skorlu geçen çeyreğin sonunda Hayes’in bulduğu kritik üçlük sayesinde Fenerbahçe dengeyi kendi lehine bozup soyunma odasuna 39-34 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe daha aktif başladı Efes. Larkin’in direksiyona geçip kontrolü tamamen ele alması ve 4 numaraların, hem Willis hem de Ercan’ın skorer oyunuyla Efes serideki en iyi dakikalarını oynadı. Efes’in kendisine geldiği, üzerindeki ölü toprağını attı bu dakikalarda sarı lacivertliler hücumda verimli oynayıp karşılık verse de savunmada zorlandı ve maça denge geldi. Final çeyreğine 56-56 beraberlikle girildi. Son çeyreğin ilk anlarında Fenerbahçe’nin sürekli maçlarına gelen, en yaşlı taraftarlarından birisi tribünde fenalık geçirince oyun durdu. Neyse ki rahatsızlık yaşayn taraftardan iyi haber geldi ve oyun da tekrar başladı. Efes, sürekli geriden takibini sürdürürken yaşadığı faul problemi nedeniyle Fenerbahçe bir adım önde olmayı sürdürdü. Willis kariyerinin en iyi maçlarından birini oynarken takımını maçta tuttu, hem Bryant hem de Oturu’nun 5 faulle oyun dışı kalmaları koç Mijatovic’in rotasyonunu iyice daralttı… Skor 80-80 berabereyken Fenerbahçe hücumunda bitime 4 saniye kala çizgiye giden Hayes ikide bir attı. Ardından Efes molası geldi ve Beaubois’nın çıkardığı topta tepeden penetre eden Larkin bulduğu sağ turnike ile bitime 1 saniye kala Efes’i 81-82 öne geçirdi. Fenerbahçe son hücumda 1 saniye kala bir tip basket bulamayınca skor bu şekilde tescillenmiş oldu.

İlk 2 maçta tam anlamıyla yokları oynayan ve sahada kaldığı anlarda takıma hücuma katkı veremediği gibi savunmada da zarar veren, mücadele seviyesini ve fizikselliği aşağı çeken Clyburn’ü kadroya almadı koç Mijatovic. Açıkçası bunun artılarını da özellikle savunmada gördü lacivert beyazlılar. Bryant ile çok daha daha diri ve sert bir Efes izledik bu maçta. Evet bu sertliğin dozajı zaman zaman Efes’e faul problemi ile geri dönse de pes etmediler ve tamam mı devam mı maçlarının ilkini kazandılar. Fenerbahçe ise aslında ilk 2 maçtaki hücum performansını sergiledi ama savunmada yeteri kadar sert ve agresif değildi.