19 Ağustos 2022

Maccabi Taraftarı Tüm Zamanların En İyi Beşini Seçti

Turkish Airlines EuroLeague’de bu sezon play-off turunda Real Madrid’e 3-0 yenilerek elenen Maccabi Tel Aviv’de, taraftarlar tüm zamanların en iyi beşinci seçti.

90. kuruluş yılını kutlayan İsrail takımı sosyal medya platformu üzerinden taraftarların katılımıyla bir anket düzenleyerek tüm zamanların en iyi beşini belirledi.

Kadrosunda birçok yıldızı barındıran Maccabi Tel Aviv’in en iyi beşini şu oyuncular oluşturdu:

Oyun kurucu pozisyonunda Litvanyalı maestro Sarunas Jasikevicius Odet Kattash’ın önünde ilk sırada kendine yer buldu. 2003-2005 yılları arasında Maccabi formasını terleten Jasikevicius, takımını iki sezon üst üste EuroLeague şampiyonluğuna taşımıştı.

Şutör gard pozisyonda oylamada Derrick Sharpe’ı geride bırakan Mickey Berkowitz ilk beşteki yerini aldı. İsrail takımında 16 sezon aralıksız forma giyen Berkowitz, kulübün altyapısından 17 yaşında A takıma yükselip tüm kariyerini Maccabi’de geçirmiş ve iki EuroLeague şampiyonluğu yanı sıra 4 final four ve 16 domestik lig şampiyonluğu yaşamıştı.

Kısa forvet pozisyonundaysa Anthony Parker açık farkla yarışı kazandı. NBA patenti kanat oyuncusu Maccabi’de geçirdiği 5 sezonda üç Avrupa Kupası şampiyonluğu yaşamayı başarmıştı. Oyun stili Michael Jordan’a benzetildiği için “Avrupalı Jordan” olarak anılan Parker, kariyerinde iki kez EuroLeague MVP’si seçildi.

Uzun forvet pozisyonunda ise NBA’e giden ilk İsrailli oyuncu unvanını elinde bulunduran Omri Casspi ilk sırayı almayı başardı. Maccabi formasını 19 yaşında sırtına geçiren Casspi, o dönemde Avrupa’nın en yetenekli genç oyuncuları arasında gösteriliyordu. Maccabi’de geçirdiği sezonlarda kanat şutörü Avrupa’da yılın genç oyuncusu seçilmesinin yanında iki yerel lig şampiyonluğu yaşamayı başardı.

Beş numara pozisyonunda Maccabi taraftarı Yunan uzun Sofoklis Schortsanitis’i Nikola Vucevic’in önünde ilk sıraya layık buldu. Fiziği nedeniyle Shaquille O’Neale’a benzetilen Schrotsanitis, “babby Shaq” lakabıyla anılırdı.

İsrail takımının taraftarı koç olarak ise Amerikalı David Blatt’ı Ralph Klein’ın önünde kulüp tarihinin en başarılı antrenörü olarak değerlendirdi. Kulübün başında 6 sezon geçiren Blatt, 2014 sezonunda EuroLeague şampiyonluğu yaşamasının ardından NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’ın başına geçmişti.