26 Şubat 2024

Maccabi ALBA’yı Rahat Geçti

THY Euroleague 11. Hafta mücadelesinde Maccabi Tel Aviv, Sırbistan’da konuk ettiği ALBA Berlin’i 102-81 mağlup etti.

Maccabi Playtika Tel Aviv, Real Madrid’e karşı yaşadığı 29 sayılık mağlubiyetin ardından Belgrad’da ALBA Berlin’i 102-81 mağlup ederek ağır mağlubiyetin ardından moral buldu.

Sezon başını sakatlık nedeniyle kaçırdıktan sonra en iyi formu ile geri dönen Wade Baldwin, takımının en skorer ismi oldu ve 18 sayı kaydetti, aynı zamanda 6 asist yaparak Lorenzo Brown ile ciddi bir asist katkısı vermiş oldu.

Bonzie Colson’un 17 sayıyla önemli bir rol üstlendiği maçta, Josh Nebo’nun yokluğunda boyalı alanda Roman Sorkin 10 sayı kaydedip 2 blok yaparak önemli bir görev üstlendi.

Ancak bir başka isim de karşılaşmada fazlasıyla fark yarattı. Rafi Menco, sezonun ilk yedi maçında ortalama sadece 0.9 sayı, en fazla dokuz dakika süre ve 2 ribaund istatistikleri ile başladığı bu mücadelede ön plana çıktı. Maccabi ile ikinci sezonuna başlarken Euroleague’de 38. Maçına çıkan 29 yaşındaki forvet, baş antrenör Oded Kattash’ın gelecek haftalarda kendisini rotasyona dahil etmesini düşündürecek bir performans sergiledi.

Menco, maça oldukça iyi başladı ve birinci çeyreğin sonunda sadece 99 saniyede üç üçlük attı. Maccabi’yi ilk kez çift haneli farklarla öne geçirerek rahat galibiyetin kilidini açan isim olan Menco, oyuna girdiği her an sahanın iki tarafında da ciddi katkılarda bulundu.

Bu performans, Menco’nun neredeyse her istatistik kategorisinde kariyer rekorları kırdığı bir maçı tamamlamasına olanak tanıdı. 22 dakika sahada kalan Menco, 13 sayı, 5 ribaund ve 10 PIR ile oynadı. Tüm alanlarda kariyer rekoru kırarken 3 üçlük ve 4 savunma ribaundu gibi performansları da, Menco adına diğer kariyer rekorları oldu.

Maç sonrası baş antrenör Kattash, “Rafi iyiydi. Onun durumunda olmak kolay değil, ama şansını değerlendirdi ve onun için çok mutluyum. Maçı koparan serimizde bize yardımcı oldu ve üç üçlük attı.” dedi.

Rafi Menco ise “Son maçta yaşananlardan sonra galibiyete geri dönmek önemliydi. Oynamam istendiğinde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve bugün işe yaradı. Gelecekte de böyle olmasını umuyorum.” dedi.

Menco’nun bu performansı, sürekli olarak Maccabi için rotasyonunda yer bulması adına oldukça önemli bir veri oldu.