12 Temmuz 2024

Maç Sonu Analizi: Galatasaray, Ludwigsburg’u Yense de Elenmekten Kurtulamadı

FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu J grubu 5. maçında temsilcimiz Galatasaray Ekmas konuk ettiği Ludwigsburg‘u 93-91’lik skorla geçmeyi başarsa da elenmekten kurtulamadı.

Temsilcimiz 21 farkı yakalayamadığı için elendi. Almanya’daki karşılaşmayı 20 farkla (100-80) kaybeden Galatasaray bir ara 16 farkı yakaladı ancak maç sonunda kaybetme noktasına geldi. Ludwigsburg ise diğer maçta Dijon’u yenen Bonn ile beraber 2. olarak çeyrek final biletini kapmış oldu.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Sarı kırmızılılarda Miralem Halilovic 13 sayı, 11 ribaund, Sadık Emir Kabaca 15 sayı, 8 ribaund, Dee Bost 14 sayı, 4 ribaund, 4 asist, Akwasi Yeboah 13 sayı, 3 ribaund, 2 asist, David McCormack 12 sayı, 3 ribaund ve İsmet Akpınar 12 sayı ile direnen başlıca isimlerdi.

Misafir takımda ise Jayvon Graves 26 sayı, 6 ribaund, 5 asist ile yıldızlaşırken, Jaren Lewis 13 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Desure Buie 11 sayı, 2 asist ve Silas Melson 10 sayı, 7 ribaund, 2 asist ile direnen diğer isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Temsilcimiz maça yüksek yüzdeyle hücum ederek verimli bir başlangıç yaptı. Bu sayede de 17-13 öne geçti ilk 5 dakikanın ardından. Fakat savunmada istediğimiz performansı sergilemedik ve Alman ekibi tempoyu arttırarak geri koşma problemimizi cezalandırarak 0-5’lik seriyle öne geçti. Sarı kırmızılılar hücumda tekrar pas trafiğini kurup momentumu ele geçirdiler ve 11-0’lık karşı seriyle ilk çeyreği 28-18 önde tamamladılar. İkinci çeyrekle beraber hücum ribaundlarında etkimizi arttırdık ve bulduğumuz ikinci şans sayılarının da etkisiyle Ludwigsburg’un savunma direncini kırdık. Savunmada da vidaları sıkan temsilcimiz farkı 16 sayıya kadar çıkardı 14. dakika geride kalırken. Fakat devrenin sonua doğru hücumdaki akışkanlığımızı kaybedince savunmamız da yumuşadı ve fark azalmaya başladı. Yine de soyunma odasına 54-42 önde girdik.

İkinci devrenin başında da fark 12-14 bandında gezdi. İkili averaj için 20 ve üstünde bir fark kovalayan temsilcimiz hücumda istediği performansı sergilese de savunmada rakibinin durduramadı. 24-23’lük çeyrek sonucuyla beraber final çeyreğine 78-65 önde girdik. Graves’i bir türlü durduramadığımız son çeyreğin ilk bölümünde farkın tek hanelere inmesine de engel olamadık. Bitime 4 dakika kalan farkın 6 sayıya düştüğü anlarda yaptığı faul sonrası kendi kendisine kenara gelen Prepelic, koç Sekizkök tarafından “Kimse sordun?” serzenişiyle sahaya gönderildi. Bu olayın üstünden daha dakika geçmeden gereksiz yere hakemin üstüne yürüyen Prepelic kendisini adeta bilerek attırmış oldu! Bu olayın ardından takımımızın direnci ve konsantrasyonu tamamen düştü, Alman ekibi farkı 1 sayıya indirerek maça yeniden ortak oldu. Neyse ki pota altında Halilovic ve McCormack’ı kullanmayı tekrar hatırladık. Bu sayede de farkı 6 sayıya çıkardık. Bitime 4 saniye kala temsilcimiz 93-90 öndeyken, Alman ekibi mola alarak topu ön sahaya taşıdı. Orada 0.3 saniye kala Graves zor bir pozisyonda üçlük atmaya çalıştı ve maalesef Bost’un faulüne maruz kaldı. Neyese ki maç boyunca çizgiden 10-10 ile oynayan, takımın yıldızı Graves ilk atışını kaçırdı. İkinciyi ise bilerek kaçırdı ancak Bahre’nin tipi başarılı olmadı ve karşılaşmayı 93-91’lik skorla kazanmayı başardık. Ama ilk maçı 20 sayı farkla kaybettiğimiz için bu sonuç elenmemize engel olamadı.