12 Temmuz 2024

Maç Sonu Analizi: Fenerbahçe, OAKA’dan Çıkamadı

Turkish Airlines Euroleague 26. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko konuk olduğu Panathinaikos karşısında dirense de sonunu getiremedi ve 74-63’lük skorla farklı kaybetti.

Bu sonuçla OAKA’daki serisini 6 maça çıkaran Panathinaikos derecesini de 16-10 yaptı ve 3. sıraya yükseldi. Fenerbahçe Beko ise 15-11 ile 7. sıraya geriledi. Temsilcimizin tek tesellisi en azından rakibe karşı ikili averaj üstünlüğünü koruması oldu.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ev sahibi ekipte Kendrick Nunn 23 sayı, 3 ribaund ile yıldızlaşırken, Mathias Lessort 13 sayı, 8 ribaund ve Jerian Grant 9 sayı, 3 ribaund, 2 asist ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Temsilcimizde ise Johnathan Motley 16 sayı, 5 ribaund, 3 asist, Tarık Biberovic 12 sayı ve Nick Calathes 12 sayı, 3 ribaund, 5 asist, 3 top çalma ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Temsilcimiz maça yay gerisinden düşük bir yüzdeyla başladı ama çember altında Sertaç ve Noua’yı verimli kullanarak üretim anlamında sorun yaşamadık ki ilk bölümü 4 sayı farkla da olsa önde tamamladık. Calathes takımı bir maestro gibi yönetti ve sahadaki her oyuncunun skora katkı vermesini sağladı ve 8-0’lık seriyle farkı ilk kez çift hanelere çıkardık. Son bölümde verdiğimiz hücum ribaundları nedeniyle zorlansak da ilk 10 dakikayı 13-21 önde kapattık. İkinci çeyreğin başında yine hücum ribaundları ile yolunu bulan Pana bir de bizim yaptığımız basit top kayıplarını hızlı hücumlarla cezalandırarak skoru eşitlemeyi başardılar. Bu bölümde hücumda ters eşleşmeleri değerlendiren Pana, savunmada da uzunlarımızı devreye sokmamıza engel oldu yaptığı ikili sıkıştırmalarla. Bu sayede de ilk saniyelerin ardından ilk kez öne geçtiler 3 sayı farkla. Pana savunmasını aşamadığımız ve yaptığımız top kayıplarının potamıza hızlı hücum sayıları olarak döndüğü, sadece 9 sayı üretebildiğimiz ikinci çeyreği doğal olarak 38-30 geride kapattık.

Üçüncü çeyrekle beraber Wilbekin maçtaki ilk üçlüğünü 5 isabetsiz denemeden sonra bulmayı başardı. Ancak pota altını domine eden ve her iki pota altında da farkı oradan getiren Pana, 53-38’lik net bir skorla öne geçmeyi, başardı. Hücumda kimse taşın altına elini sokmayınca Biberovic devreye girere tek başına farkı indirip, 10 sayıya indirdi.Böylecek ilk 30 dakikayı 57-47 geride tamamlamış olduk. Son çeyreğin başında nihayet Mobley’i verimli kullanmaya başladık ve ondan gelen üst üste 4 sayı ile farkı en azından tek 5 sayıya düşürdük. Ancak Nunn’ın birebirlerine çözüm bulamadık. Neredeyse her pozisyonda dribbling ile potaya gitti ya da faul almay başardı. Onun liderliğinde farkı 7 sayı bandından, güvenli bölgede tuttu Kırmızılar. Bitime 50 saniye kala Calathes gibi tecrübeli oyuncunun yaptığı basit hata neredeyse maça beraber ikili averajı da vereceğimiz korkusun doğurdu. Pana 30 saniye kala farkı 13 sayıya çıkarmış olsa da son bölümde akıllıca oynayarak 14 sayılık handikapı korumayı başardık en azından.