22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Eksik Telekom, Fenerbahçe’yi Devirdi!

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 27. hafta mücadesinde önemli eksikleri bulunan Türk Telekom konuk ettiği Fenerbahçe Beko‘yu 95-91’lik skorla devirmeyi başardı.

Bu sonuçla Ankara ekibi derecesini 12-15 yaparak 11. sırada yer alırken, Fenerbahçe Beko ise 21-5 ve bir maç eksiği ile 2. sırada kaldı.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Enoch ve Yiğitcan gibi iki ilk 5 oyuncusundan yoksun olan Telekom’da Tyrone Wallace 22 sayı, 3 ribaund, 6 asist, şut parmağındaki çıkıkla oynayan James Palmer 21 sayı, 4 asist, Okben Ulubay 16 sayı, 4 ribaund, 2 asist ve Brandon Brown 15 sayı ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Misafir takımda ise Tarık Biberovic 23 sayı, 4 ribaund, 4 asist, Yam Madar 20 sayı, 2 ribaund, 4 asist ve Georgios Papagiannis 18 sayı, 4 ribaund ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Telekom maça tutuk başladı, tam 3.5 dakika boyunca sayı bulamadı Ankara temsilcisi. Bu süreçte sarı lacivertliler seriyie 0-7 yaptı. Okben’in devreye girmesiyle sahasında oynadığını hatırlayan Telekom momentumu ele geçirdi ve çeyreğin sonuna doğru rakibini yakalayarak maça ortak oldu. İki takımın da yay gerisinden çember dövdüğü (Fenerbahçe: 0-6, Telekom: 3-8) ilk çeyrek 20-20 eşitlikle tamamlandı. İkinci çeyrekle beraber savunmada vidaları sıkan Telekom, kaptığı topları hızlı hücum sayılarına dönüştürerek 10-2’lik müthiş bir seri yakaladı. Koç Saras’ın molası da yeterli olmadı… Sarı lacivertliler yay gerisinden 0-9 ile atarken ev sahibi ekip farkı 10 sayıya çıkardı. Papagiannis’in pota altındaki fiziksel avantajını Enoch’un yokluğunda çok iyi kullanan sarı lacivertliler maça yeniden ortak oldular, soyunma odasına Ankara ekibinin 44-42 üstünlüğü ile gidildi.

Soyunma odasından daha istekli, daha diri dönen Fenerbahçe, Madar-Sestina ikilisinin yüksek enerjisi sayesinde öne geçmeyi başardı. Ancak Telekom hemen cevap verdi. Şut elindeki parmağın çıkık olmasına rağmen fedakarlık yaparak sahaya çıkan Palmer hücumda etkili olmaya başlayınca Telekom yeniden momentumu ele geçirdi. Okben’in de katkılarıyla fark 10 sayıya çıktı ve 30 dakika ev sahibinin 70-61 üstünlüğü ile geçildi. Son çeyreğin başında bench oyuncularından katkı almaya devam eden Telekom farkı çift hanelerde tutmayı başardı. Hatta Wallace-Palmer ikilsine Brown’un da dahil olmasıyla fark 14 sayıya kadar çıktı ilk 4 dakika geride kalırken. Bu kırılma anında Fenerbahçe adına Biberovic devreye girdi ve üst üste üçlüklerle takımının farkı tek hanelere indirmesini sağladı. Koç Ernak’ın mola ile müdahelesi de yeterli olmadı ve yine Biberovic’in üçlüğüyle sarı lacivertlileir bitime 2:25 kala farkı 5 sayıya düşürdüler. Son bölümde Madar’ın boi turnikesi ile farkı 4 dayıya kadar çektiler. Ancak son bölümde Wallace ve Palmer ile akıllıca potaya giden, sayı olmayan pozisyonlarda da faülü alarak çizgiden üreten Telekom rakibin farkı daha eritmesine izin vermedi ve bu kritik maçı 95-91 ile kazanarak play-off yarışında pes etmemiş oldu. Sarı lacivertliler de 5. mağlubiyetlerini alarak 3 mağlubiyetli lider Efes karşısında sezonu zirvede bitirme şanslarını büyük ölçüde kaybetmiş oldular…