22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Efes, Eski Güzel Günlerdeki Gibi!

Turkish Airlines Euroleague 22. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes konuk ettiği FC Barcelona‘yı 98-74’lük skorla ezip geçti!

Bu sonuçla Anadolu Efes 9-13 ile 15. sırada yer alırken, Barça ise 15-7 ile 2. sırada yer almayı sürdürdü.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Temsilcimizde Rodrigue Beaubois 21 sayı (4-5 üçlük), 3 ribaund, 5 asist ile yıldızlaşırken, Tibor Pleiss 17 sayı, 7 ribaund, Daniel Oturu 16 sayı, 6 ribaund, 2 asist ve Shane Larkin 15 sayı, 2 ribaund, 8 asist ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Misafir takımda ise Willy Hernangomez 18 sayı, 4 ribaund, Nikola Kalinic 14 sayı, 4 ribaund, 4 asist ve Rokas Jokubaitis 14 sayı, 5 asist ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Anadolu Efes, Bologna karşısında burada alınan farklı galibiyetin morali ve özgüveni ile bu maça da iyi başladı. Temsilcimiz topu içeri indirip Pleiss’ı verimli kullanarak başladı. Ancak sezon boyunca en büyük hastalığımız haline gelen dış şutlardaki düşük yüzde maçın başında da ortaya çıktı… Barça ise bizim aksimize savunmayı aşıp potaya ulaşamazken dış şutlar sayesinde skora ortak oldu. Savunmada ortaya koyduğumuz eforu bir türlü hücuma taşıyamadık. Ama buna rağmen ilk 10 dakikayı 18-13 önde bitirip istediğimiz gibi bir başlangıç yapmış olduk. İkinci çeyrekle beraber iki takım da hücumda açıldı, ritmlerini buldular ve açıkçası savunmalar da yetersiz kaldı. İlk çeyreğin aksine tüm silahlar devreye girdi, rahat skor üretildi. Ancak biz çember altında Hernangomez’i durdurmadık ve bu nedenle de farkı açamadık, soyunma odasına 42-39 önde girdik.

İkinci yarıda da hücum performansları aynen devam etti. Bizim adımıza sevindirici olan nokta kenardan gelerek skora katkı veren, özellikle dış şutlardaki sıkıntımızı gideren Beaubois’nın performansıydı. Bu sayede artık uzunlarımızın katkısı dışında yay gerisinden de hücumlarımızı çeşitlendirmiş olduk ki ona ilk yarının suskun ismi Larkin’in de eşlik etmesiyle Barça’nın direncini kırdık. Tam 30 sayı ürettiğimiz bu çeyreği 72-60’lık skorla önde tamamladık. Son çeyrekte de vitesi hiç küçültmedik. Oturu’nun da bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile Barça uzunlarını birbir deniz dökmesi sonu ilk 5 dakikada etkili bir hücum performansı sergiledik. Beaubois’nın da üçüncü çeyrekteki performansını sürdürmesi maçı beklediğimizden de rahat bir hale getirdi. İspanya’da 17 sayı farkla yenildiğimiz Barça’dan ikili averajı da alarak 98-74 gibi dominant bir skorla kazanmayı bildik.

Tam 27 asist ile bu sezonun kulüp rekorunu kıran Efes, Bologna maçından da daha iyi bir performans sergileyerek tüm rakiplerine de play-off potasında ne kadar iddialı olduğunu mesajını vermiş oldu. Evet dış şutlarda yine zaman zaman sıkıntı yaşadık ama artık pota altındaki geniş rotasyonun fark yarattığını, şutlarımız girmese bile Pleiss, Oturu, Jones üçlüsünün bizi taşıyabileceğini gördük. Ayrıca Beaubois’nın eski günlerine dönmesinin yanı sıra Clyburn’ü de 11 maçtan sonra tekrar sahada görmek güzeldi. Özetle Efes, şampiyon olduğu yılllara geri döndüğü bir maç izletti bizlere. Bologna maçıyla beraber bu maçı ceplerine koyarak müthiş bir özgüven ve moral depolamış oldular ki en kritik döneminde yakalanan bu çıkış gerçekten umut verici.